Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I
Kmiciców odwiedza Charłamp, który przekazuje im tragiczną wiadomość o śmierci narzeczonej Wołodyjowskiego, Anusi. Andrzej od razu podejmuje decyzję o wyjeździe do swojego przyjaciela, by być przy nim w tych trudnych dniach.

II
Po drodze do Wołodyjowskiego Kmicic wstępuje do swoich przyjaciół Skrzetuskich. Po przekazaniu im smutnej wiadomości o śmierci Anusi zostaje odprawiony przez Zagłobę z powrotem do domu. Staruszek podejmuje się samotnej podróży do Michała do Częstochowy.

III
Prymas wyznacza termin konwokacji. Z okazji tego doniosłego wydarzenia w historii państwa, do Warszawy zjeżdżają się posłowie, zajmując wszystkie wolne miejsca w zajazdach w stolicy.
Zagłoba bezskutecznie poszukuje noclegu, aż w końcu spotyka dwór Bogusława Radziwiłła i zostaje zaproszony przez Ketlinga do jego domu. Gdy młody bohater dowiaduje się o tragedii Wołodyjowskiego, przeżywa szok i chce jak najszybciej wspomóc cierpiącego Michała.

IV
Po otwarcie sejmu konwokacyjnego Ketlingowi i Zagłobie udaje się wyrugować Bogusława Radziwiłła. Dochodzi do spotkania u hetmana Sobieskiego, na którym Zagłoba dowiaduje się, że Michał wstąpił do klasztoru Kamedułów.

V
Zagłoba wymyśla spisek mający na celu przywrócenie Michała do życia. Po przyjeździe do zakonu oszukuje Wołodyjowskiego, że jego umierający przyjaciel Ketling wzywa go do siebie. Gdy tytułowy bohater dociera na miejsce, dowiaduje się prawdy. W końcu Michał ulega namowom przyjaciół i obiecuje walczyć przy hetmanie w jego imieniu.

VI
Ketling wyjeżdża do wuja i pozostawia Zagłobę z Michałem na swoim dworze. Po kilku dniach przybywają tam nowi goście: siostra Wołodyjowskiego z dwiema pannami, Krzysią i Baśką. Michał od pierwszego wejrzenia jest pod urokiem czarnowłosej Krzysi.

VII
Szczera przyjaźń łączy Zagłobę i Baśkę, którą zaczyna interesować Michał. Dzięki swojemu zawadiackiemu urokowi udaje się jej wymusić na Wołodyjowskim lekcje władania szablą. Pewnego dnia po Michała przyjeżdża Nowowiejski – Wołodyjowski jest wzywany przez hetmana. Przed wyjazdem na dobre rozkwita miłość małego żołnierza i Krzysi oraz rodzi się uczucie Nowowiejskiego do Baśki.

VIII
Michał otrzymuje od hetmana rozkaz wyjazdu i sprawowania kontroli nad czambułami tureckimi. Nie jest świadomy, że Baśka usycha do niego z miłości.

IX
W czasie przygotowań Wołodyjowskiego do wyjazdu między nim a Krzysią dochodzi do pierwszego pocałunku. Choć Zagłoba stara się namówić go na żeniaczkę z Basią, on zakochuje się na dobre w Krzysi (podobnie jak Nowowiejski w Basi).

X
Nowowiejskie deklaruje się jako kawaler Basi u jej opiekunki, stolikowej. Krzysia przyjmuje oświadczyny Michała, lecz prosi go, by trzymał przez jakiś czas tą wiadomość w tajemnicy. Choć wszystko na to wskazywało, nie dochodzi do innych oświadczyn w domu Ketlinga. Basia odmawia prośbie zakochanego w niej Nowowiejskiego.

XI
Po wyjeździe Michała do domu wraca Ketling i…zakochuje się z wzajemnością w Krzysi! Baśka cały czas snuje się smutna i usycha z miłości do Michała.

XII
Zagłoba pisze list do Skrzetuskiego, w których donosi o swoich o planach żeniaczki Michała z Baśką. Tymczasem miłość Ketlinga i Krzysi kwitnie.

XIII
Gdy Ketling zdobywa się na wyznanie miłości, Krzysia mówi mu o niemożliwości przyjęcia jego oświadczyn.

XIV
Nie sposób opisać słowami smutku, jaki ogarnął Ketlinga po słowach ukochanej. Gdy do zebranych dociera wiadomość o rychłym powrocie Michała, Krzysię napada wizja Wołodyjowskiego mordującego Ketlinga.

XV
Krzysia wymusza na Ketlingu przyrzeczenie o zachowaniu w tajemnicy ich miłości. Potem dziewczyna podejmuje decyzję o wstąpieniu do klasztoru, a jej cierpiący ukochany informuje wszystkich o swoim rychłym wyjeździe pod pretekstem niedokończonych interesów.

XVI
Choć Zagłoba podejmuje wiele prób rozwikłania zagadki dziwnego zachowania Krzysi i Ketlinga, nie udaje mu się dojść do prawdy. W końcu staje osłupiały po słowach dziewczyny, że za nikogo nie wyjdzie.

XVII
Ketling wyjeżdża, a na dwór wraca Michał i stolnik. Jakież zdziwienie ogarnia Wołodyjowskiego na wieść o zamiarze wstąpienia narzeczonej do klasztoru.

XVIII
Zagłoba i stolnikowa odkrywają prawdę o potajemnych oświadczynach Michała i Krzysi. Choć Wołodyjowski prosi ukochaną o danie mu jeszcze jednej szansy, ona jest nieustępliwa.
Wszystko nabiera sensu, gdy Baśka wyznaje powód dziwnego zachowania Krzysi.

XIXstrona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”
2  Pan Wołodyjowski - charakterystyka bohaterów
3  Motywy literackie w „Panu Wołodyjowskim”