Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po zwycięstwie nad Babilonem Dariusz wyprawia się przeciw Scytom – dzikiemu ludowi zamieszkującemu Europę Wschodnią i azjatyckie stepy. Przeprawia się przez Bosfor i Dunaj, jednak przeciwnicy nie stają do walki, wycofując się wciąż na północ. W końcu niewielka armia scytyjska staje naprzeciw wojsk perskim. Między wrogie oddziały wbiega zając, którego wojska Scytów zaczynają gonić. Dariusz, traktując to jako wyraz ignorancji i pogardy, podejmuje decyzję o odwrocie.

Narrator wspomina o swym pobycie w ogarniętym podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku zamieszkami Teheranie. Podczas ramadanu udaje się do założonego przez Dariusza miasta Persepolis. Na miejscu podziwia pozostałości antycznych budowli, zastanawiając się nad losem ich budowniczych.

Autor powraca do odwrotu wojsk Dariusza z kraju Scytów. Przeprawa przez graniczną rzekę możliwa jest dzięki lojalności tyrana jońskiego miasta Miletu – Histiajosa. Zostaje on doradcą u boku perskiego króla. Wywołuje jednak powstanie przeciw Persom w kierowanym przez swego zięcia Milecie. Udaje mu się dotrzeć do zbuntowanych Jonów, jednak ci sprzeciwiają się powrotowi tyrana. Po sześciu latach powstanie zostaje krwawo stłumione, Histiajos zostaje przez Persów wbity na pal. Jego zabalsamowaną głowę pomny na rolę w ocaleniu imperium król Persji Dariusz, każe pochować z honorami.

Narrator powraca do kongijskiej wojny domowej. Będąc korespondentem utknął w miejscowości Lisali. Zatrzymał się u doktora Rankego, Austriaka. Ma możliwość przyglądania się uchodźcom kongijskim. Zaskakuje go wielość plemion zamieszkujących Afrykę, z których każde ma swój język, zwyczaje i swych bogów. W końcu udaje mu się opuścić kongijskie miasteczko. Po drodze obserwuje tłumy uchodźców – pojedynczych osób, jak i całych plemion. Twierdzi, iż od Herodota można się nauczyć reporterskiej sztuki. Analizuje warsztat literacki greckiego historyka.

Narrator opowiada o swojej pracy korespondenta w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Jego kierowcą jest niemówiący po angielsku Negusi. Porozumieć się z nim można za pomocą mowy ciała i gestów. Autor w malowniczo położonym poza stolicą hotelu oddaje się lekturze Herodota. Czyta o przygotowaniach Kserksesa – króla Persów i syna Dariusza – do wyprawy przeciw Grecji. Zjawy senne powodują, że władca wciąż zmienia on zdanie odnośnie wyprawy.

Po powrocie do Addis Abebie narratora wciąż nurtuje moment podjęcia decyzji przez Kserksesa. Wnioskuje iż nikt, nawet Król Królów nie jest wolny od przeznaczenia. Kserkses przez cztery lata buduje potężną armię, a następnie na jej czele wyrusza przeciw Grecji. Po przekroczeniu Hellespontu (położonego pomiędzy Azją a Europą) zwycięża w bitwie pod Termopilami. Kolejne bitwy jednak przegrywa, aż w końcu ucieka do Persji. W wieku pięćdziesięciu sześciu lat zostaje zamordowany przez szefa swojej ochrony. Autor ponownie wraca do wypadków z wojny grecko-perskiej. Opisuje klęskę floty Kserksesa pod Salaminą i jego powrót do Persji.

Dziennikarz przenosi się do Tanzanii do miasta Dar es-Salaam, którego nazwa oznacza „Dom Pokoju”. Opisuje swą pracę korespondenta i sposób zbierania informacji. Częsta lektura Herodota powoduje, iż bariera czasu, jaki upłynął od napisania Dziejów zanika i dla autora antyczne wydarzenia stają się tak samo ważne, jak aktualne przewroty wojskowe czy bunty.

Korespondent dostaje informację od ambasadora Algierii, że warto, aby wybrał się do jego ojczyzny. Po przybyciu okazuje się, że w nocy nastąpił zamach stanu – otwartego i tolerancyjnego władcę, zastąpił milkliwy wojskowy. Wydarzenia te miały miejsce w 1965 roku i zapoczątkowały podobne przewroty w innych afrykańskich państwach. Poprzedni władca Algierii reprezentował liberalny odłam islamu – „islam rzeki (morza)”, natomiast jego następca był zwolennikiem fundamentalizmu – „islamu pustyni”.
Autor powraca do opisu wojny grecko-perskiej.

Kolejną jej osłoną była wielka bitwa pod Platejami. Jeszcze przed jej rozpoczęciem część Persów świadoma była nadchodzącej porażki. Przed decydującym starciem na polu walki ginie zastępca wodza głównego, zaś o wyniku wielkiej bitwy decyduje śmierć Mardoniosa. Wśród walczących wyróżnia się pochodzący ze Sparty Aristodemos (pragnie swą walecznością zmyć hańbę spowodowaną zachowaniem życia w bitwie pod Termopilami) oraz Ateńczyk Sofanes, który przykuwa się kotwicą do ziemi by wrogowie nie mogli go ruszyć z miejsca.

Kolejny fragment poświęcony jest pobycie autora w Dakarze na pierwszym festiwalu sztuki czarnoskórych. Dzięki wydarzeniu zorganizowanemu przez pierwszego czarnoskórego prezydenta Senegalu Senghora (poety i współtwórcy idei murzyńskości) afrykańska kultura może się odrodzić, może zaświadczyć o swej odrębności i ogólnoświatowości. Autor zamieszkuje w pensjonacie na wyspie Gorée. Z tego miejsca przez wiele dziesięcioleci wysyłani byli do Ameryk i na Karaiby niewolnicy z głębi Afryki.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Podróże z Herodotem – streszczenie
2  Gatunek „Podróży z Herodotem”
3  Obraz krajów i narodów w „Podróżach z Herodotem”Streszczenia książek
Tagi: