Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żeromski urodził się 14 X 1864 roku w Strawczynie pod Kielcami, w patriotycznej szlacheckiej rodzinie. W 1874 roku został uczniem kieleckiego gimnazjum. Trudna sytuacja materialna, częste choroby nie sprzyjały systematycznej nauce. Nie uzyskując matury, jesienią 1886 roku Żeromski wyjechał do Warszawy i wstąpił do Szkoły Weterynaryjnej (uczelnia ta nie wymagała matury). W trakcie krótkich studiów (przerwanych z powodów finansowych), ustalały się poglądy pisarza na kwestie społeczne i polityczne. Stopniowo się radykalizował, m.in. na skutek kontaktów z czasopismem Głos. W powołaniu do pisania utwierdziła go praca guwernera w szlacheckich domach. W czasie udzielania korepetycji poznał swoją pierwsza żonę – Oktawię Rodkiewiczową, a na ich ślubie świadkiem był Bolesław Prus. Wkrótce wyjechał z nią do Szwajcarii, gdzie zaczął pracę jako bibliotekarz.

W Zurychu zetknął się z młodą polska emigracją socjalistyczną, poznał tam m.in. Narutowicza. Po powrocie do Polski pracował w bibliotece w Warszawie. Od 1904 roku, kiedy to wydano powieść Popioły, utrzymywał się już tylko z pisania. Po przeprowadzce do Nałęczowa związał się z grupą inteligentów o demokratycznym i socjalistycznym nastawieniu.

W 1909 roku na trzy lata wyjechał do Paryża, a wróciwszy do ojczyzny zamieszkał w Zakopanem. Drugą żoną pisarza była młoda malarka – Anna Zawadzka. Po wybuchu wojny usiłował wstąpić do Legionów i dostać się na front. W 1919 roku ponownie zamieszkał w Warszawie. W 1924 roku został kandydatem do literackiej nagrody Nobla, nie otrzymał jej jednak na skutek nieprzychylnych mu opinii po napisaniu Wiatru od morza. Zmarł 20 XI 1925 roku.
Pseudonimy autora – Maurycy Zych, Józef Kateria.

Cechy twórczości
W swych powieściach, opowiadaniach, nowelach i dramatach Żeromski korzystał z szerokiego wachlarza obserwacji społecznych i politycznych przemyśleń. Żywo angażował się w podejmowane przez siebie kwestie, co miało swoje odbicie w stylu i języku, którym pisał. W swoich powieściach sięgał po wątki historyczne – Popioły osadził w realiach czasów napoleońskich, zaś akcja wielu opowiadań i powieści toczy się w trakcie trwania powstania styczniowego.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie "w pigułce"
2  Cezary Baryka - dzieje i charakterystyka postaci
3  Mit szklanych domów w „Przedwiośniu”Komentarze: Stefan Żeromski - życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-28 16:06:04

cd osobiscie mature zdawałąm w 2002roku,czyli STARA MATURA j.polski miałam opracowany samodzielnie niestety nie majac az tak dobrego dojscia do stronek tj np"motyw literacki";streszczenia-TERAZ MATURZYSCI MAJA WSZYSTKO NA TACY WYSTARCZY ZE POCZYTAJA WEJDA I WYSZUKAJA LEKTURY.


2018-12-24 21:26:19

Krotko zwiezle i na temat jest ok:)


2018-12-24 14:41:29

Chciałabym podziekowac zalozycielom stronki która jest w sposób moim zdaniem ocena 5+ zaprezentowana w idealny dokładny sposób który pozwala na zapoznanie sie i nauczenie na mature wszystkich najwazniejszych watków,tresci,bibliografi.


2018-12-21 22:47:40

fajne co ja bym bez tego internetu zroibila buziaki


2018-12-17 16:28:58

ladne, nawet bardzo;) mam nazieje ze dostane 5:d
Streszczenia książek
Tagi:
Stefan Żeromski -