Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pod łokciem poczuł coś twardego. Po długiej chwili, powoli, ze zbolałą miną zmienił pozycję i westchnąwszy wziął owo coś do ręki. Było zawinięte w papier. Rozwinął opakowanie. Nastąpiło głębokie, tęskne, potężne westchnienie – i serce mu pękło. Było to jego miedziana Galka! Stała się przysłowiowym gwoździem do trumny.

Tomek powziął decyzję – nieodwołalną. Czuł się okropnie i był teraz gotów na wszystko. Stwierdził, że jest sam na świecie; nie ma przyjaciół i nikt go nie kocha. Jeśli się kiedyś dowiedzą, do czego go popchnęli – może im będzie przykro… Starał się czynić dobro, ale mu nie pozwolili. Chcieli się go pozbyć, więc niech tak będzie! A jeśli zechcą jego obarczyć winą – proszę bardzo! Czyż człowiek, który został na świecie sam jak palec, ma w ogóle prawo się skarżyć? Tak, to oni zmusili go do tego, że będzie wiódł życie zbrodniarza. Nie ma wyboru…

Jak więc mówiłam – podjęła ciotka – on nie był zły, tylko, że się tak wyrażę, psotnik. Wie pani, po prostu roztrzepaniec i urwis. Rozsądku miał pewnie tyle, co młody źrebak. Ale złości w nim nie było. A serce miał ten chłopak złote jak…

Był to dla Tomka zupełnie nowy punkt widzenia. Kłamstwo, które wymyślił dzisiaj rano, wydawało mu się dotąd dobrym żartem, ba! – żartem doskonałym. Teraz zaś dowcip wyglądał raczej nędznie.
Tomek zerknął na Becky. Kiedyś widział, jak przerażony i bezradny królik patrzy na fuzję wymierzoną w jego głowę. Becky patrzyła tak samo! W jednej chwili zapomniał o tym, że są skłóceni. Coś trzeba było zrobić, i to jak najszybciej! Natychmiast! Bezpośrednia bliskość niebezpieczeństwa paraliżowała jednak jego inwencję.


Tomek znów był wielkim bohaterem, ulubieńcem dorosłych i obiektem zazdrości młodzieży. Nazwisko jego zostało nawet uwiecznione w druku, gdyż o jego czynie rozpisywała się miejscowa gazeta. Niektórzy stwierdzili nawet, że pewnie kiedyś zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych, rzecz jasna jeśli przedtem go nie powieszą.

Gdziekolwiek zjawił się Tomek i Huck, wszyscy traktowali ich z niesłychaną atencją i patrzyli na nich z podziwem. Chłopcy nie mogli sobie przypomnieć, żeby przedtem ktoś przywiązywał wagę do tego, co mówili. Teraz każda ich uwaga była ceniona na wagę złota i powtarzana przez wszystkich, a wszystko, co robili, uważane było za niezwykłe.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  Relacje Tomka Sawyera z ciotką Polly
3  Charakterystyka Huckleberry`ego FinnaStreszczenia książek
Tagi: