Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pełny oryginalny tytuł „Przypadków Robinosna Crusoe” brzmi: The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe, of York, Mariner: Who lived Eight and Twenty Years, all alone in an uninhabited Island on the Coast of America, near the Mouth of the Great River of Oroonoque; Having been cast on Shore by Shipwreck, wherein all the Men perished but himself. With An Account how he was at last as strangely deliver’d by Pyrates.

Powieść Daniela Defoe powstała w roku 1719, w Londynie (Anglia). Pierwsza publikacja ukazała się także w 1719 roku. Wydawcą pierwszego nakładu był William Taylor. Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Robinson Crusoe. Crusoe opowiada zarówno w pierwszej jak i trzeciej osobie, dzieląc się z czytelnikiem swoimi przeżyciami i obserwacjami. Czasami narrator wyjawia swoje odczucia, jednak czyni to dopiero wtedy, gdy są one w jego ocenie niemożliwe do pohamowania. Zazwyczaj jednak relacjonuje je, koncentrując się na szczegółach i wydarzeniach.


Crusoe stara się zachować obiektywizm. Unika sztucznej dramaturgii na rzecz skrupulatnego, czasami wręcz inwentaryzacyjnego opisu. Cechą narracji w omawianej powieści jest zachowanie kolejności wydarzeń, pozwalając im naturalnie się rozwijać. Jeśli emocje wewnętrzne bohaterów nie mają znaczenia dla ich podejmowanych przez nich działań, narrator rzadko o nich wspomina. Czas akcji biegnie od 1659 roku do 1694 roku, zaś do miejsc akcji można zaliczyć: angielski York, Londyn, Sale, Północną Afrykę, Brazylię, bezludną wyspę na Karaibach oraz Lizbonę.

Głównym konfliktem jest walka tytułowego bohatera, jedynego ocalałego rozbitka na bezludnej wyspie, z samotnością, naturą i kanibalami o przetrwanie i powrót do domu. Zawiązanie akcji następuje, gdy Crusoe sprzeciwia się ojcu, ucieka z domu i wyrusza w morską przygodę. Po dochodowej wyprawie do Nowej Gwinei. Po dotarciu do Brazylii i kolejnych sukcesach finansowych zamierza wyruszyć do Afryki celem nabycia niewolników do swojej plantacji. Punkt kulminacyjny następuje, gdy statek Crusoe rozbija się u wybrzeży bezludnej wyspy, a on, jako jedyny ocalały z załogi, staje się jej mieszkańcem i musi walczyć o przetrwanie. Rozwiązanie akcji: Budowa schronienia, zabezpieczenie zapasów żywności, zaakceptowanie losu przez Robinsona. Główną problematyką stanowią zagadnienia związane z podporządkowywaniem sobie przez człowieka przyrody oraz innych ludzi; koniecznością pokuty za swoje czyny; wagą samoświadomości.

Mapa serwisu: