Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Robinson Crusoe, narrator opowieści, zdradza czytelnikom, że urodził się w roku 1632 w angielskim Yorku. Jego ojciec, niemiecki imigrant, ożenił się z kobietą o nazwisku Robinson. W metryce bohatera widniało Robinson Kreutznaer, jednak nazwisko to uległo angielskiemu uproszczeniu na Crusoe. Był on trzecim synem swoich rodziców. Jego najstarszy brat zginął na wojnie (w bitwie morskiej), a starszy zaginął na morzu.

Gdy Robinson zaczął przejawiać fascynację wielką wodą i żeglugą, ojciec zaczął go pouczać, że planuje dla niego zupełnie inną przyszłość: Otóż postanowiłem, abyś został prawnikiem – powiedział mu pewnego dnia. Rodzic przekonywał młodzieńca, że ten nie zrobi kariery w marynarce wojennej, ponieważ nie ma szlacheckiego pochodzenia. Ponadto brakowało mu podstawowych umiejętności geometrycznych, astronomicznych i nawigacyjnych. Ojciec wielokrotnie podkreślał, że on sam był żeglarzem tylko do momentu, gdy udało mu się awansować do średniej klasy społecznej. Zapewniając swojej rodzinnie w miarę dostatnie życie, miał nadzieję, że jego potomkowie wybiorą gładką drogę życiową.

Tyrady ojca nie miały jednak znaczenia dla nastoletniego Robinsona. W wieku dziewiętnastu lat, pierwszego września 1651 roku, bohater, nie pytając rodziców o zgodę, zaciągnął się z przyjacielem na statek płynący do Londynu. Niemalże natychmiast okręt wpłynął w burzę, a morskie fale przybrały gigantyczne rozmiary. Targany torsjami, przerażony Robinson obiecywał krzycząc wniebogłosy:
Boże, wybacz mi! […] Ślubuję ci posłuszeństwo […]! Pozwól mi wrócić do domu, a przysięgam ci, nigdy go już nie opuszczę! Pozwól mi stanąć znów na twardym lądzie, a nigdy, nigdy już nie złamię zakazu ojca mego, którego wola jest Twoją wolą widocznie!

Wiatr z czasem ucichł, a następnego poranka morze było tak ciche, spokojne i piękne, że młodzieniec rzucił w niepamięć swoją obietnicę. Po chwili udał się na sowicie zakrapianą alkoholem ucztę pod pokładem.

Gdy okręt zbliżał się do zatoki Yarmouth wiatr ucichł kompletnie, unieruchamiając żaglowiec na osiem dni. Gdy ponownie zaczęło wiać okręt wpadł w kolejną burzę, jeszcze bardziej gwałtowną niż poprzednia. Nawet najbardziej doświadczeni marynarze klęczeli na pokładzie modląc się, by Bóg ocalił ich statek. Wkrótce burta zaczęła przeciekać, a Robinson został oddelegowany do ekipy wypompowującej wodę. Kapitan szybko zorientował się, że nie uda się uratować statku i wystrzelił salwy z dział na ratunek. Na całe szczęście w pobliżu znajdowała się lżejsza jednostka, która uratowała całą załogę z tonącego żaglowca.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”