Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Daniel Defoe przyszedł na świat jako Daniel Foe w 1660 roku, zmieniając nazwisko w wieku trzydziestu pięciu lat, by nadać mu arystokratycznego wydźwięku. Podobnie jak Robinson Crusoe, był trzecim dzieckiem. Jego rodzice – James i Mary Foe, odwrócili się od kościoła anglikańskiego i przeszli na protestantyzm.

W dzieciństwie Daniel byś świadkiem dwóch największych katastrof, jakie spotkały Londyn w XVII wieku – epidemii dżumy oraz Wielkiego Pożaru, który strawił niemal całe miasto w 1666 roku. Uważa się, że ten fakt ukształtował zamiłowanie Defoe do katastrof, a także do ocalałych z nich ludzi, które uwidoczniły się później w jego twórczości. Przez fakt nie należenia do kościoła anglikańskiego młody Daniel nie mógł ubiegać się o miejsce na tradycyjnych i prestiżowych uczelniach wyższych, jak Oxford czy Cambridge. Zamiast tego musiał uczęszczać do szkół dla ekskomunikowanych z kościoła anglikańskiego, jaką był między innymi Dorking, gdzie studiował nauki ścisłe i humanistyczne, przygotowując się do roli prezbiteriańskiego minstrela.

Jednak wizja życia pod ścisłym rygorem i w purytańskich warunkach nie była Danielowi w smak. Prezbiteriańskie wychowanie i poglądy, które towarzyszyły mu przez całe życie również znajdują swoje odbicie w jego twórczości, także w Przypadkach Robinsona Crusoe. Młody Defoe pragnął stać się częścią dynamicznie rozwijającego się londyńskiego świata przemysłu. W roku 1683 Defoe parał się wędrownym handlem. W ten sposób zwiedził pół Europy – Holandię, Francję i Hiszpanię. Wówczas to rozwinęło się w nim zamiłowanie do dalekich podróży. Podobny los spotykał później dwójkę jego najbardziej znanych bohaterów, czyli Molla Flandersa i Robinsona Crusoe, których życia ukształtowały się po serii wypraw z dala od rodzinnej Anglii.

Po powrocie z wypraw i dzięki zgromadzonemu majątkowi otworzył własną pasmanterię w modnej dzielnicy Londynu. Rok po założeniu własnego przedsiębiorstwa poślubił Mary Tuffley, pochodzącą z wyższych sfer córkę bogatego kupca. Szybko okazało się, ze młodzieniec ma talent nie tylko do robienia interesów. Defoe odkrył w sobie potencjalnego polityka. W roku 1685 Anglią rządził król Jakub II wywodzący się z katolickiego rodu Stuartów. Monarcha słynął ze swojej nienawiści do protestantów. Daniel, jako piewca swobody wyznań religijnych opublikował na przestrzeni trzech lat kilka pamfletów sprzeciwiających się nietolerancyjnej polityce króla. Działalność ta była bardzo ryzykowna, jednak siła przekonań Defoe oraz poczucie wielkiej niesprawiedliwości nie pozwalały mu siedzieć bezczynnie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie szczegółowe
2  Geneza „Przypadków Robinsona Crusoe”
3  Dziennik Robinsona CrusoeKomentarze: Daniel Defoe - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: