Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Posługując się językiem migowym służący zapytał swojego pana, czy powinni wykopać zwłoki dwójki kanibali i je zjeść. Oburzony Robinson dał mu jasno do zrozumienia, że nie będzie praktykował ludożerstwa. Po jakimś czasie mężczyźni udali się w miejsce uczty barbarzyńców. Widok dziesiątek ludzkich kości wstrząsnął Robinsonem, ale nie Piętaszkiem. Posługując się gestami ocalony przed zjedzeniem wyjaśnił bohaterowi, że był więźniem politycznym. Do niewoli trafił, ponieważ wspierał starego króla, obalonego przez agresywnych oponentów. Los pojmanych był przerażający, każdy z nich był bowiem zjadany. Po zapoznaniu się z historią Piętaszka Robinson uznał, że muszą pochować szczątki zalegające na plaży.

Sporo czasu zajęło Robinsonowi zaufanie w pełni Piętaszkowi. Podświadomie obawiał się, że służący może mu zagrażać, należał bowiem do innego, nieznanego mu świata. Wreszcie jednak zrozumiał, że ciemnoskóry jest mu całkowicie oddany i posłuszny. Robinson postanowił nauczyć Piętaszka języka angielskiego. Szybko okazało się, że sługa był pojętnym i wzorowym uczniem. Crusoe postanowił także nauczyć Piętaszka posługiwać się bronią palną, co nie przyszło już jednak tak łatwo. Sługa uważał bowiem strzelbę za istotę rozumną, która decydowała o tym kto ma umrzeć. Poza tym, Robinson nauczył służącego gotować, oprawiać zwierzynę i piec chleb.

Po roku Piętaszek w miarę sprawnie posługiwał się językiem angielskim. Robinson zdążył pokochać sługę i w duchu wiedział, że on darzył go takim samym uczuciem. Piętaszek posiadał dużą wiedzę o okolicznych wodach, a zwłaszcza o silnych prądach, które pojawiały się tak samo szybko, jak znikały. Sługa wiedział także dość dużo o okolicznych lądach i plemionach je zamieszkujących. Kiedy Robinson uznał, że Piętaszek włada wystarczająco dobrze angielskim, rozpoczął jego edukację religijną. Wierzenia, jakim hołdował dotychczas sługa, Crusoe uważał bowiem za pogańskie.

Mężczyźni wiedli wspólne życie na wyspie przez kolejne trzy lata. Robinson opowiedział przez ten czas nie tylko wszystkie swoje przygody z wyspy, ale także przybliżył mu Anglię i Europę. Kiedy Crusoe zaprowadził Piętaszka na plażę, by pokazać mu wrak hiszpańskiego statku, służący przypomniał sobie, że widział wcześniej podobne statki, które często przybijały do brzegu jego kraju. Mężczyzna dał do zrozumienia Robinsonowi, że biali ludzie nie byli mu obcy i żyli między jego rodakami. Crusoe natychmiast zapytał, czy plemię Piętaszka zjadało białych ludzi, na co służący odparł, że tylko tych wrogo nastawionych.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: