Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dwadzieścia dwa dni później Crusoe stanął na brazylijskiej ziemi. Dzięki pieniądzom od kapitana Robinson miał środki, by zacząć życie na nowo. Przez jakiś czas mieszkał na plantacji cukrowej, gdzie nauczył się podstaw uprawy trzciny. Z czasem Robinson postanowił kupić tyle ziemi, na ile starczyło mu pieniędzy. Przez pierwsze dwa lata uprawiał jedynie warzywa na swój użytek, ale wkrótce zasadził tytoń i trzcinę. Zaczął żałować, że sprzedał kapitanowi Ksurego, bo ten byłby dla niego wielką pomocą.

Robinson utrzymywał kontakty ze swoim portugalskim wybawcą. Kapitan służył mu jako pośrednik podczas wizyty w Europie. Crusoe skontaktował się listownie z wdową po kapitanie Smith’sie i poprosił ją, by wysłała sto funtów do stolicy Portugalii. Zgodnie z poleceniem Robinsona, kapitan kupił za te pieniądze luksusowe towary oraz niewolnika. Crusoe odsprzedał dobra z pokaźnym zyskiem, dzięki czemu mógł zakupić jeszcze dwóch niewolników.

Rok później plantacja Robinsona sprzedała Portugalczykom pięćdziesiąt wielkich belek wysuszonego tytoniu. Po czterech latach spędzonych w Brazylii, nauczywszy się języka, poznawszy wielu ludzi, dzielił się z nimi opowieściami o swoich przygodach. Szczególną ich uwagę przykuwały historie z wybrzeży Gwinei, gdzie plantatorzy zaopatrywali się w niewolników. Pewnego dnia dwóch z nich zaproponowało, że zorganizuje i opłaci całą wyprawę do wybrzeży Afryki, jeśli Crusoe zgodzi się stanąć na jej czele. Oczekiwali od niego, że powróci do Brazylii z setką niewolników. Po chwili zastanowienia Robinson przyjął propozycję. Swoją plantację powierzył zaprzyjaźnionym posiadaczom ziemskim. Crusoe przezornie spisał dyspozycję, jak ma być podzielony jego majątek w wypadku śmierci. Połowę zapisał portugalskiemu kapitanowi, a drugą połowę rodzinie w Anglii.

Dokładnie osiem lat po tym, jak wszedł po raz pierwszy na pokład statku w Hull, 1 września 1659 roku Robinson wypłynął z brazylijskiego Todos Santos w kierunku czarnego lądu. Po dwunastu dniach względnie spokojnego rejsu statek bohatera, dowodzony przez krępego kapitana Alviedo, wpadł w burzę tak wielką, że rzucała ona nim po morzu jak zabawką przez kolejne dwanaście dni. Po upragnionym ucichnięciu wiatru załoga zorientowała się, że mocno zboczyła z kursu, a ponadto okręt został poważnie uszkodzony.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: