Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Twoim życiu na pewno zdarzyły się sytuacje, które chciałbyś zmienić. Jaką wtedy przyjąłeś postawę – biernie poddałeś się sytuacji czy próbowałeś z nią walczyć? Takie dylematy pojawiały się także w życiu bohaterów literackich, którzy musieli wybierać czy w walce z losem ulec cierpieniu, czy walczyć heroicznie.

- Heroizm nasuwa skojarzenia z wojną i odwagą żołnierzy na polu bitwy. Taką postawę przyjął bohater „Iliady” Hektor. Królewicz trojański był odważnym wojownikiem i mimo świadomości porażki stanął do pojedynku z Achillesem.
- W obliczu tragicznych wydarzeń życiowych ludzie borykają się z cierpieniem, które może wywoływać skraje reakcje, czego przykłady również znajdziesz w „Iliadzie”.
- Achilles po śmierci swojego przyjaciela Petroklosa chciał zemścić się na jego zabójcy. Po zamordowaniu Hektora zbezcześcił jego zwłoki, a potem nie chciał ich zwrócić jego rodzinie.
- Odmienną postawę wobec cierpienia przyjął ojciec Hektora. Król Priam nie mógł pogodzić się z tym, że nie będzie mógł godnie pochować syna. Porzucił swoją godność i błagał mordercę syna o wydanie mu zwłok Hektora.
- Jak widać na przykładzie „Iliady”, w obliczu przeciwności losu ludzie próbują je zwalczać lub pogrążają się w cierpieniu, które może być efektem błędnych decyzji. Często jednak cierpienie i heroizm są wzajemnie powiązane, a jedno jest następstwem drugiego.

„Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski – doktor Tomasz Judym podjął heroiczną walkę z ubóstwem i chorobami, mimo że oznaczało to jego prywatne cierpienie;


Udostępnij  Dowiedz się więcej