
- Heroizm nasuwa skojarzenia z wojną i odwagą żołnierzy na polu bitwy. Taką postawę przyjął bohater „Iliady” Hektor. Królewicz trojański był odważnym wojownikiem i mimo świadomości porażki stanął do pojedynku z Achillesem.
- W obliczu tragicznych wydarzeń życiowych ludzie borykają się z cierpieniem, które może wywoływać skrajne reakcje, czego przykłady również znajdziesz w „Iliadzie”.
- Achilles po śmierci swojego przyjaciela Petroklosa chciał zemścić się na jego zabójcy. Po zamordowaniu Hektora zbezcześcił jego zwłoki, a potem nie chciał ich zwrócić jego rodzinie.
- Odmienną postawę wobec cierpienia przyjął ojciec Hektora. Król Priam nie mógł pogodzić się z tym, że nie będzie mógł pochować syna. Porzucił swoją godność i błagał mordercę o wydanie mu zwłok syna.
- Jak widać na przykładzie „Iliady”, w obliczu przeciwności losu ludzie próbują je zwalczać lub pogrążają się w cierpieniu, które może być efektem błędnych decyzji. Często jednak cierpienie i heroizm są wzajemnie powiązane, a jedno jest następstwem drugiego.
„Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski – doktor Tomasz Judym podjął heroiczną walkę z ubóstwem i chorobami, mimo że oznaczało to jego prywatne cierpienie;