Analizując Śmierć z "Rozmowy Mistrza Polikarpa", można dostrzec jej dwuznaczny charakter. Z jednej strony jest upiorna, uniwersalna i nieunikniona, co stanowi przestrogę dla ludzi. Z drugiej - posiada ludzkie cechy, takie jak pycha czy potrzeba uznania, co czyni ją bardziej zrozumiałą i przystępną. Utwór ten jest przypomnieniem o równości wobec śmierci oraz o tym, że nawet największa potęga ma swoje słabości.
Kontekst tradycji literackiej
"Dance Macabre" to motyw artystyczny, który ukazuje uniwersalność śmierci, łącząc ludzi różnych statusów społecznych. Stał się popularny w Europie w średniowieczu, zwłaszcza po epidemii dżumy, przypominając o przemijalności życia. Motyw ten odżył w romantyzmie i w sztuce nowoczesnej, symbolizując równość wszystkich wobec śmierci.
Nawiązania (literatura):
- „Tango” Sławomir Mrożek – śmierć w dramacie nie wzbudziła większych emocji wśród bohaterów. Zarówno śmierć Eugenii, jak i Artura były dla członków ich rodziny czymś nieoczekiwanym;
- cykl „Świat Dysku” Terry Pratchett – w wizji autora śmierć jest przerażająca, ale ma też wiele ludzkich cech w tym poczucie humoru, inteligencję, ciekawość świata i sympatyczny charakter;
Nawiązania (film):
- „Joe Black” reż. Martin Brest – śmierć ukryta pod postacią młodzieńca jest sympatyczna i szuka odskoczni od swojego powołania, jednak w chwilach odbierania życia jest okrutna i bezwzględna, choć nie jest to jej wyborem.