Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

„Miejsce” to utwór, w którym Andrzej Stasiuk poruszył problem przemijania i śmierci oraz odchodzenia w niepamięć wartości kultywowanych przez naszych przodków. Autor zwrócił także uwagę na to, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa pamięć o przeszłości.

- Pamięć o przeszłości jest szczególnie ważna dla osób starszych, które czując zbliżającą się śmierć, wiele czasu spędzają na wspominaniu ważnych wydarzeń ze swojego życia.
- Wspomnienia o przeszłości pozwalają im oswoić się z przemijalnością, ułatwia przetrwanie trudnych chwil i akceptację fizycznych ograniczeń związanych z wiekiem.
- W opowiadaniu „Miejsce” stare kobiety żarliwie modliły się w zniszczonej świątyni, gdy wróciły w rodzinne strony po otwarciu wschodniej granicy.
- Z kolei dziewięćdziesięcioletni mężczyzna specjalnie przybył do cerkwi, która była ważna dla jego rodziny, a po odwiedzeniu jej uznał, że może już umierać.
- Dla narratora i okolicznej ludności cerkiew nadal istniała w ich pamięci mimo że ją zabrano.
- Świątynia była nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także częścią ludzkich historii.
- Jej powolny rozkład pozwalał ludziom zaakceptować własną przemijalność.

„Konrad Wallenrod” Adam Mickiewicz – dla Konrada Wallenroda wspomnienie o ojczyźnie było żywe w jego pamięci dzięki pieśniom Halbana i to właśnie one ukształtowały patriotyczną postawę mężczyzny i jego postępowanie;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej