Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku znalazł swoje odbicie w literaturze. Przykładem utworu opisującego realia tego okresu w polskiej historii jest opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie”.

- Głównym bohaterem utworu jest angielski psychoanalityk profesor Andrews, który przybył do Warszawy w celach zawodowych na dzień przed ogłoszeniem stanu wojennego.
- Następnego dnia ze względu na zaistniałe okoliczności jego przewodniczka nie skontaktowała się z nim, a profesor kolejne dni błądził po ulicach miasta.
- Jego uwagę zwróciły nietypowe widoki np. czołgi stojące na ulicach miasta, opancerzone wozy, żołnierze krążący po mieście, niedziałający telefon czy hałasy na klatce schodowej.
- Polacy wydawali mu się niezwykle poważni i ponurzy mimo zbliżających się świąt.
- Dopiero pewien mężczyzna trudniący się pędzeniem bimbru wytłumaczył mu jednym słowem „war” grozę sytuacji.
- Stan wojenny w opowiadaniu jest jedynie tłem dla przeżyć głównego bohatera.
- Nigdzie wprost nie pada określenie „stan wojenny”, jednak utwór dokładnie atmosferę strachu panującą w tamtych dniach, która udzieliła się zagranicznemu gościowi.

„Raport o stanie wojennym” Marek Nowakowski – autor w krótkich opowiadaniach przedstawił codzienność stanu wojennego związaną z brakiem produktów w sklepach, ciągłym nadzorem obywateli ze strony władz czy donosami. Poruszył także kwestie zachowania ludzi w obliczu takiej trudnej sytuacji;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej