Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Co jakiś czas (nie częściej niż raz na dwa lata) przeprowadzane są w Oceanii „wielkie czystki”. Są to specjalne pokazowe (publiczne) procesy wytaczane nieprawomyślnym obywatelom. Na porządku dziennym są „ewaporacje”: po prostu niewygodni ludzie czasem znikają bez śladu. Pretekstem do „ewaporacji” mogła być choćby mina w nieodpowiednim momencie, zbyt duża inteligencja lub słowa wypowiedziane przez sen.

Ważną rolę w kształtowaniu świadomości społeczeństwa partyjnego jest rozbudowany system organizacji dziecięcych i młodzieżowych, takich jak Kapusie, Liga Młodych, Młodzieżowa Liga Antyseksualna. Zajmują się wychowywaniem prawomyślnych obywateli. Dla dzieci najważniejsza staje się Partia, dla jej dobra są zdolne denuncjować nawet własnych rodziców. Liga Antyseksualna kształtuje w młodych ludziach postawę niechęci wobec życia seksualnego. Miłość fizyczna jest dla nich „obowiązkiem wobec Partii”, która potrzebuje nowych członków, nie wiąże się natomiast z przyjemnością ani wyrażaniem uczuć.

Istotnym elementem szerszego planu rządzenia państwem okazuje się ciągły stan wojny. Jej podstawowym i jedynym celem jest zużywanie wytworzonych dóbr bez podnoszenia stopy życiowej społeczeństwa. Wojna także uzasadnia trzymanie władzy przez mniejszość, a ciągle podsycana nadzieja na zwycięstwo stwarza możliwość rozwoju ideologicznej bazy systemu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Rok 1984 - streszczenie
2  Główni bohaterowie - jednostki wobec systemu totalitarnego
3  Nowomowa