Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tekst Romea i Julii otwiera prolog-sonet, zwięźle informujący o treści dramatu:

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.

Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.

Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.

Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.


Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia.


Akt I

Scena I

W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie.

Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny.

Scena II
Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - cytaty
2  Historia tragicznej miłości Romea i Julii
3  Dramat elżbietańskiKomentarze: Romeo i Julia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-24 22:22:35

Bardzo fajne streszczenie. Nie jest za długie. Podoba mi się. Pozdrawiam.


2019-03-24 22:09:32

Czasami zastanawiam się, co ja bym zrobiła bez streszczeń. Ogólnie pasjonują mnie przedmioty ścisłe i gdy słyszę hasło "lektura szkolna" od razu robi mi się słabo. Wiem, że stracę czas, nic z tego nie wyciągnę, dostanę kiepskie oceny i w ogóle mnie to nie zainteresuje. Mam tez taka polonistkę, że nikt nie wie o co jej chodzi i część klasy twierdzi, że mamy do przeczytania "Romeo i Julię", inni "Kamienie na szaniec", a jeszcze inni - "Mały Książę". także lektury idziemy wypożyczać 5min. przed lekcją wprowadzającą. I wtedy ratują nas streszczenia... Czasami się zastanawiam, jak ludziom w ogóle się chce takie rzeczy robić... Eh , no nic. Genius polonistyczny jednak ze mnie nie bedzie. Wielkie dzięki.


2019-03-23 15:13:50

spoxs streszczenie musze na jutro przeczytac ksiazke, i bede miała kartkówke normalnie boje sie jak nieweim ale tu jest super streszczenie wiec napeweno sobie poradze TRZYMAJCIE SIE LUDZISKA


2019-03-22 22:51:01

Streszczenie dobre, trochę za długie...I jedno zasadnicze pytanie: kim była Marta?? Ci,którzy nie przeczytali książki, muszą sie sporo domyślac.Moja ocena : streszczenie całkiem przyzwoite,choć zbyt mało precyzyjne.


2019-03-22 16:44:21

Streszczenie bardzo dobrze napisane. Dzięki (I proszę nie przesadzać, że za długie. 4 strony to prawie nic!)
Streszczenia książek
Tagi: