Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tekst Romea i Julii otwiera prolog-sonet, zwięźle informujący o treści dramatu:

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.

Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.

Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.

Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.


Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia.


Akt I

Scena I

W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie.

Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny.

Scena II
Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - cytaty
2  Historia tragicznej miłości Romea i Julii
3  Dramat elżbietańskiKomentarze: Romeo i Julia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 21:33:52

nie przeczytałem książki do końca , ale sądzę że streszczenie sstarczy , chyba sie do mnie nie przyczepi nauczyciel , polecam to streszczenie ... pzdr


2019-01-19 17:56:10

Co praqda książki nie czytałam bo nawet mi sie nie chciało zaczynać.Obejrzałam film a dokładnie 1/4z niego bo był tak nudny i niezrozumiały że nie wiem o co w tym chodz ogólnie jest do bani!!!


2019-01-18 22:48:30

jjjjjjjjjjjjjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeaaaaaaa aaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!! !!!!!!! no to z glowy DZIIEEEEKKKKIIII LLLLLLUUUUDDDDZZZZZZZIIIIIIEEE!!!!!!!!!! !!!!!!!!


2019-01-18 21:45:27

spoko:D dobze za coś jest bo bym miała jojo z polaka;) ale mi by sie jeszcze przydała kartka z pamiętnika... Ojca Laurentego..no nic bede sama cos pisała;)


2019-01-18 19:05:28

to e-mail mojej siory.Bardzo dobre streszczenie.Dzieki stworcy bo szukalem dobrego streszczenia i nie moglem znalezc przez 30min.dzieki i pozdrowienia:))))))). przyda mi sie to do kartkowki jutro z polaka
Streszczenia książek
Tagi: