Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Romeo – syn Montecchich – to młodzieniec jednocześnie szlachetny i porywczy, zawsze gotowy bronić honoru swojego rodu, nie lękający sie walki na śmierć i życie w imię wyznawanych ideałów. Młodziak jest inteligentny i dowcipny, co widać szczególnie w jego rozmowach z Merkucjem.

Romea poznajemy jako młodego melancholika, udręczonego nieodwzajemnioną miłością do nieugiętej Rozaliny. Ponury, niechętny zabawom zamyka się w sobie ze swym cierpieniem.

Tak opisuje swoje męki przyjacielowi:
Tak, miłość jest jak zaraźliwa
Choroba: smutek, co serce mi nęka,
Ciebie zasmuca i moja udręka
Z tego powodu rośnie dodatkowo:
Współczucie staje się męką nową.
Miłość to opar westchnienia: ulotny,
Lecz ciężki; płomień spojrzenia: zalotny,
Ale palący; morze łez: choć czyste,
Jednak bezdenne. (...)strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - streszczenie
2  Język dramatu
3  Dlaczego miłość Romea i Julii inspirowała i inspiruje do dziś cały świat? – ponadczasowość i uniwersalizm tragediiKomentarze: Romeo - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-04 14:59:05

fajna ta charakterystyka.....choć nie ma w niej paru istotnych informacji a tak pozatym to chciałam dodać, że Romeo nie był dojrzały, tak jak wszyscy sądzą, iż popełnił samobójstwo, a odebranie sobie życia nie jest raczej oznaką dojrzalości....ale to są moie własne wnioski i nie musicie się nimi sugerować.... pozdo dla wszystkich i papatki :-*


2019-01-23 21:30:59

nie podoba mi się ta "charakterystyka" o ile tak ją można nazwać gdyz nie zostały w niej ujęta aż 3 punkty charakterystyki mianowicie: stosunek bohatera do otoczenia i otoczenia do bohatera oraz oceny postaci. Gdybym miała to ocenić to stopień nie byl by wyższy od oceny dst (3)


2019-01-21 20:22:25

A mnie się podoba ta charakterystyka choć za duzo w niej szczegółów można by to trochę skrucić i pozostawić tylko najważniejsze rzeczy ponieważ niektóre nauczycielki od razu się zaorientują że to byłko przepisywane no bo żaden uczen który chodzi powiedzmy do Ig nie napisze takiej charakterystyki ni ma mowy!


2019-01-14 19:15:29

nie podoba mi się ta "charakterystyka" o ile tak ją można nazwać gdyz nie zostały w niej ujęta aż 3 punkty charakterystyki mianowicie: stosunek bohatera do otoczenia i otoczenia do bohatera oraz oceny postaci. Gdybym miała to ocenić to stopień nie byl by wyższy od oceny dst (3)


2018-12-10 19:53:50

ta charakterystyka jest kompletnie uboga w szczegóły... przeznaczona jest raczej dla tych, którzy chcą ogółem dowiedzieć kim była dana postać, jako pomoc dydaktyczna kompletnie sie nie nadaje !!
Streszczenia książek
Tagi: