Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rebeka – córka Nicanora Ulloa oraz Rebeki Montiel, gdy przybyła do domu Buendia miała około jedenastu lat. Nie odzywała się, widać było że od dawna głodowała (miała zielonkawą cerę i napięty jak bęben brzuch).

Po przybyciu usiadła ssąc palec w swoim foteliku, patrząc wystraszonym wzrokiem na otoczenie. Na sobie miała przefarbowaną na czarno zniszczoną sukienkę i zniszczone lakierowane buty. Włosy miała ciasno splecione w warkoczyki i przewiązane czarnymi kokardami.

Na szyi miała szkaplerz, a na ręce bransoletkę z kłem drapieżnika oprawionym w miedź chroniącym od choroby oczu. Początkowo jadła tylko mokrą ziemię, buntowała się przeciw normalnemu jedzeniu wykrzykując indiańskie przekleństwa. Z czasem zaprzyjaźniła się z kuzynostwem, zaczęła mówić po hiszpańsku, wykazywała zdolności do robót ręcznych, dlatego przyjęto ją do rodziny Buendia.

Cierpiała na chorobę bezsenności, która prześladowała członków jednego z indiańskich plemion i zaraziła nią innych mieszkańców. Z czasem wyrosła na piękną dziewczynę o mocnych kościach. Na zewnątrz była ekspansywna i serdeczna, wewnątrz miała charakter samotnika i nieprzeniknione serce. Nikomu nie zdradziła swojego uczucia do włoskiego nauczyciela tańca Crespiego. Wciąż ssała palec, a z rozpaczy powróciła do nawyku jedzenia ziemi.

Po długim okresie narzeczeństwa, gdy na przeszkodzie jej zamążpójścia stawały kolejne wydarzenia zafascynowała się swym kuzynem - José Arcadiem Buendia i w krótkim czasie wyszła za niego za mąż. Młodzi zamieszkali w domku nieopodal cmentarza. Po niewyjaśnionej śmierci swego męża José Arcadia zamknęła się na wiele lat w domu. Ujawniła się jeszcze, gdy wyszła pewnego dnia na ulicę podczas pobytu w Macondo Żyda Wiecznego Tułacza, sprowadzając do miasta upał nie do zniesienia, a także gdy celnym strzałem zabiła grasującego w ogrodzie złodzieja. Macondo o niej zapomniało.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Sto lat samotności – streszczenie szczegółowe
2  Technika narracyjna „Stu lat samotności”
3  Polityka w „Stu latach samotności”Komentarze: Rebeka - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: