Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Remedios Buendia („Piękna” Remedios) – córka Arcadia i Santy Sofii de la Piedad. Była tak obojętna na wszystko, że uważano ją za chorą umysłowo. Do późnego wieku była myta i ubierana przez matkę. W wieku dwudziestu lat nie potrafiła czytać ani pisać.

Jeszcze w dziewczęcym wieku uważano ją za najpiękniejszą osobę, jaka kiedykolwiek żyła w Macondo. Urszula pilnowała, by poza niedzielna mszą Remedios nie opuszczała domu. Została królową karnawału zorganizowanego przez przybyłe z Francji panie lekkich obyczajów. Swą twarz ukazała raz, przyjmując po mszy żółtą różę od nieznajomego adoratora.

Piękna Remedios, szczęśliwa we własnym świecie rzeczy najprostszych. Chodziła w worku z konopnego płótna, a piękne długie włosy zgoliła. Wśród gości wzbudzała tak silne wrażenie, że doprowadzała ich do rozpaczy. Wytwarzała wokół siebie aurę niepokoju, atmosferę burzy. Nie przestrzegała stałych form posiłku, przyjemność sprawiała jej kąpiel, która trwała nawet dwie godziny.

Piękna Remedios była niedbała, nie sposób było z niej mieć w domu pożytku. Jadła rękami i mówiła same głupstwa. Jedynie pułkownik Aureliano wierzył, że jest obdarzona niezwykłą jasnością umysłu. Pewnego dnia jeden z cudzoziemców podglądał ją w łazience. Zauroczony spadł przez spróchniały dach i zabił się. Innym razem, gdy wraz z koleżankami bawiła się na bananowym polu musiała uciekać przed grupą mężczyzn i schronić się w pobliskim domu.

Jeden z napastników dotknął jej brzucha. Tego samego dnia zginął kopnięty przez konia. Wypadki te uświadomiły innym, że emanujący z ciała Remedios zapach nie jest miłością lecz śmiercią. Pewnego dnia podczas składania koronkowych prześcieradeł Piękna Remedios odleciała wraz z nimi znikła za wyżynami. Niektórzy uznali to za cud.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Stu lat samotności w pigułce
2  Język i narracja „Stu lat samotności”
3  Czas cykliczny w „Stu latach samotności”Komentarze: Remedios Buendia - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: