Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Najbardziej znana z twórczości Alfreda Szklarskiego jest seria powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Pierwsza część - „Tomek w krainie kangurów” - ukazała się w 1957 roku, zaś ostatnia dwa lata po śmierci autora w 1994 roku. Główny bohater bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe wyprawy wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników, na przykład Pawła Strzeleckiego, który w połowie XIX wieku penetrował nieodkryte zakątki Australii.


Akcja serii rozpoczyna się w czerwcu 1902 roku w pozostającej pod zaborem rosyjskim Warszawie. Tomek na zaproszenie ojca, emigranta politycznego, wyrusza na swą pierwszą wyprawę - do Australii. Pan Wilmowski jest kierownikiem ekspedycji, która udaje się na australijski kontynent, by pozyskać okazy dzikich zwierząt do jednego z europejskich ogrodów zoologicznych. Jego syn szybko uczy się posługiwania bronią. Z ucznia gimnazjum zmienia się w prawdziwego łowcę i podróżnika. Stawia czoło wyzwaniom, przeżywa ciekawe, nieraz mrożące krew w żyłach przygody (zabija tygrysa bengalskiego, który zagraża jego życiu, zostaje porwany przez buszrangerów, odnajduje zaginioną Australijkę Sally Allan.

W podróży towarzyszą Tomkowi emigranci z Polski – jego prawy i szlachetny ojciec, wielki łowca, tajemniczy Jan Smuga i rubaszny bosman Nowicki, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Kolejne powieści o przygodach młodego bohatera zaspakajają tęsknotę za wielką przygodą, a także świadczą o wielkiej geograficznej, przyrodniczej i antropologicznej erudycji autora, a także jego umiłowaniu do swego kraju, jego tradycji i historii.

Mapa serwisu: