Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I – Zemsta
Akcja rozpoczyna się w czerwcu roku 1902, gdy Polska znajduje się pod zaborem rosyjskim. Tomek Wilmowski – uczeń klasy czwartej gimnazjum – zastanawia się wraz z kolegami nad nieobecnością nauczyciela – Krasawcewa nazywanego Piłą. Nauczyciel ten, zatrudniony przez nowego dyrektora Mielnikowa, ślepo wykonywał jego rusyfikatorskie nakazy. Okazało się jednak, że znienawidzony geograf dotarł do szkoły. Tomek był spokojny o swój los – uczył się dobrze – jednak nauczyciele zawzięli się na jego kolegę – Jurka Tymowskiego, którego ojciec był oskarżany o spiskowanie przeciw Rosji. Mający problemy ze wzrokiem Krasawcew odpytywał kolejnych uczniów. Gdy wywołał Tymowskiego zamiast niego do odpowiedzi poszedł Tomek. Udało mu się odpowiedzieć na podchwytliwe pytania, jednak spisek wyjawił pupil i lizus – Pawluk. Jedynie dzięki opanowaniu Tomek załagodził sytuację. Zanim belfer wezwał do odpowiedzi Jurka, zadźwięczał dzwonek. Na przerwie koledzy chcieli ukarać lizusa, jednak Wilmowski na to nie pozwolił, mówiąc, że zamąci się w inny sposób.

Następną lekcją była historia. Odbywała się na niej inspekcja. Gdy nauczyciel wywołał do odpowiedzi Pawluka, Tomek wsunął mu na kołnierz chrząszcza - jelonka rogacza. Początkowo uczeń mówił bezbłędnie. Jednak pod koniec poczuł chrząszcza i odrzucił go ze wstrętem w stronę inspektora. Nastąpiła awantura, a lizus dostał naganę.

Rozdział II – Tajemniczy gość
Po wyjściu ze szkoły Tomek postanowił pospacerować. Ciotka, która go wychowywała, była bardzo surowa i wymagająca. Przygarnęła Tomka po śmierci matki i ucieczce za granicę ojca. Bała się działalności spiskowej. Tomek pasję do geografii odziedziczył po ojcu – prześladowanym za walkę o niepodległość. Ciotka karciła go za niechęć do oficjalnej historii. Tomek udał się do Ogrodu Botanicznego. Wspominał swego ojca. Bał się, że za spóźnienie ciotka go ukaże. Okazało się, że w domu Karskich jest tajemniczy gość. Cioteczne rodzeństwo podsłuchiwało pod drzwiami, gdzie przybysz rozmawiał z wujostwem. Gdy Tomek wszedł do nich okazało się, że gościem jest przyjaciel jego ojca – Jan Smuga. Przytulił chłopca i dowiedział się, że ten planuje także zamanifestować swój sprzeciw wobec cara, by musiał uciekać i móc spotkać się z ojcem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Tomek w krainie kangurów - bohaterowie