Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek Wilmowski – czternastolatek, uczeń czwartej klasy gimnazjum, dobrze zbudowany blondyn. Uważany był za „polskiego buntowszczyka”. Patriotyzmu nauczyła go matka i nie uznawał zaborów. Wyruszył wraz z ojcem i jego przyjaciółmi na polowanie na dzikie zwierzęta do Australii. Wykazał się odwagą, umiejętnościami strzeleckimi i patriotyzmem. Czasem łamał zakazy ojca, co zazwyczaj kończyło się dla niego źle. Był wrażliwy na piękno przyrody i krzywdę słabszych.

Tomek Wilmowski - charakterystyka


Tomek Wilmowski, główny bohater powieści Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów”, jest czternastolatkiem. Uczęszcza do czwartej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Jego matka zmarła, a ojciec zmuszony był uciec z kraju, w obawie przed aresztowaniem. Od tamtej pory pozostawał na emigracji i raz na jakiś czas przesyłał pieniądze na utrzymanie syna i jego edukację. Chłopcem zajęła się rodzina siostry jego matki – państwo Karscy. Wychowywali go jak własnego syna. Pani Janina przywiązywała dużą wagę do nauki, szalenie obawiała się wszelkich patriotycznych spisków i chroniła przed nimi swych wychowanków.

Tomek był dobrze zbudowanym blondynem. Dzięki konnej jeździe u pana Tymowskiego, ojca kolegi miał wysportowaną sylwetkę. Umiał też strzelać z wiatrówki. Dzięki wskazówkom bosmana i własnym ćwiczeniom nauczył się podczas podróży „Aligatorem” doskonale strzelać ze sztucera. Umiejętność ta przydała się mu, gdy tygrys bengalski się uwolnił, a także, by zabić przewodnika stada kangurów.

Podczas wyprawy do Australii chłopiec mężniał niemal z dnia na dzień. Dobrze znosił niewygody podróży i przetrwał burzę piaskową mimo braku wody i jedzenia. Uczył się doskonale, szczególnie lubił geografię, jednak nie był prymusem, bo uważano go za „polskiego buntowszczyka”. Uczęszczał na lekcje angielskiego do rodowitej Angielki, zamieszkującej w Warszawie. W szkole przewodził innym kolegom, co świadczyło o sile jego charakteru. Był też świetnym przyjacielem i kolegą. Świadczył o tym między innymi fakt, że wiele ryzykując odpowiadał na lekcji geografii zamiast Jurka Tymowskiego. Podczas podróży zyskał przyjaźń bosmana Nowickiego i Jana Smugi.

Patriotyzmu i prawdziwej historii Polski nauczył się od matki. Wyniesione wartości sprawiały, że w szkole wzbraniał się przed mówieniem z kolegami po rosyjsku. Był otwarty na świat, żądny przygód i wiedzy, tkwiła w nim niezwykła odwaga i zapał do odkrywania, poznawania nowych egzotycznych krain. Wiele nauczył się o australijskim kontynencie od zoologa Karola Bentleya i łowcy Smugi, zaś od Tony’ego umiejętności tropienia i chwytania niewielkich zwierząt. Szczególnie interesowały go opowieści o polskich odkrywcach i podróżnikach. Tomek miał wielkie serce i ono zjednywało mu wszędzie przyjaciół. Swą przyjaźń zaoferowali mu bosman Nowicki oraz Smaga, jak brata traktował go Tony, nazywając „Małą Głową”. Wspólnie udało im się złapać dwa misie koala. Podczas wyprawy do Australii szybko okazało się, że Tomek po ojcu odziedziczył żyłkę do włóczęgi i przygód. Szybko uczył się też zachowań i umiejętności łowieckich.

Chociaż Tomek starał się być posłuszny i szanował swego ojca i jego przyjaciół, czasem zdarzało się mu łamać zakazy i na własną rękę podejmować decyzję. Kończyło się to zazwyczaj źle, jak wtedy, gdy wpadł w niewolę u bandytów, innym razem dzięki samowolnej wyciecze odnalazł w buszu małą Sally.

Chociaż Tomek Wilmowski żył i dorastał ponad sto lat temu, jest postacią, z którą łatwo utożsamiać się także dzisiaj. Szczególnie bliskie jest czytelnikowi jego zafascynowanie podróżami i egzotyką dalekich lądów. Bohater imponuje także prawością, sprawiedliwością i patriotyzmem. Jest bardzo zdolny i z zapałem realizuje swą pasję. Myślę, że spotkanie z nim byłoby inspirujące.

Pan Wilmowski – był prześladowany za walkę o wolność ojczyzny, dlatego musiał wyjechać z kraju. Pasjonował się geografią i dziełami podróżników. Po opuszczeniu kraju włóczył się, aż w końcu przyjął się do pracy w przedsiębiorstwie pana Hackenbecka i pracował jako łowca dzikich zwierząt. Wysoki i barczysty mężczyzna, silny i zahartowany życiem. To wielki patriota, człowiek prawy i szlachetny.

Jan Smuga – przyjaciel ojca Tomka, pracownik w przedsiębiorstwie Hagenbecka, łowca dzikich zwierząt. Przyjechał w imieniu ojca po Tomka do Warszawy. Po drodze opowiadał mu o urokach Australii. Był podróżnikiem i łowcą zwierząt z zamiłowania. Polował między innymi w Indiach na tygrysy bengalskie oraz w na Cejlonie. Obiecał zabrać Tomka do Afryki.
Tadeusz Nowicki – olbrzymi bosman, z pochodzenia warszawiak. Pokazał Tomkowi jak rozkłada się sztucer i obiecał nauczyć posługiwania się bronią. Był praktyczny i punktualny. Miał wielkie poczucie humoru i często żartował. Był rubaszny i prostolinijny. Pokochał Tomka z całych sił. Lubił jego towarzystwo i wspólne z nim wyprawy.
Karol Bentley – zoolog, kierownik ogrodu zoologicznego w Melbourne. Jego ojciec był Anglikiem, a matka Polką, dlatego świetnie mówił po polsku. Znał wiele historii o wyprawach odkrywców w głąb Australii, chętnie o nich opowiadał, szczególnie o gatunkach zwierząt. Na pamiątkę ofiarował Tomkowi bumerang, dzidę i tarczę.

Janina Karska – siostra matki Tomka, bardzo surowo wychowywała trójkę swoich dzieci – Irenę Zbyszka i Witka. Po śmierci matki Tomka i ucieczce jego ojca wzięła chłopca na wychowanie. Bała się wszelkiej działalności spiskowej. Bardzo kochała Tomka i traktowała go jak własne dziecko.
Antoni Karski – mąż Janiny. Zazwyczaj nie wtrącał się do kwestii wychowania dzieci, jednak zganił żonę, gdy gnębiła Tomka za niechęć do nauki rosyjskiej historii. Był opanowany i rozsądny.
Irena, Zbyszek, Witek – dzieci ciotki Karskiej, która wychowywała Tomka. Były młodsze od młodego podróżnika.

Krasawcew – sześćdziesięcioletni nauczyciel geografii w gimnazjum pochodzący z Rosji, nazywany przez uczniów Piłą. Zapowiedział „polskim buntowszczykom” przed końcem roku zostawi im taką pamiątkę, że popamiętają go przez cały następny rok. Zgorzkniały człowiek szukający zapomnienia w alkoholu. Był roztargniony, uwagi przełożonego zapisywał w notesie.
Mielnikow – dyrektor gimnazjum, do którego uczęszczał Tomek. Był nowy i zaostrzył kurs rusyfikacyjny, pragnął by uczniowie wykazywali ślepe przywiązanie do carskiej Rosji. Badał także stosunki panujące w rodzinach swych wychowanków. Szczególnej niesubordynacji dopatrywał się w klasie czwartej – uczniowie nie znali historii Rosji i mówili ze złym akcentem.
Jurek Tymowski – kolega Tomka z gimnazjum. Jego ojciec był instruktorem jazdy konnej. Policja podejrzewała, ze w ujeżdżalni spotykają się wrogowie Rosji.
Pawluk – klasowy prymus, podlizujący się nauczycielom, szpiegujący kolegów. Zdradził Krasawcewowi, że Tomek odpowiada zamiast Jurka.

Mac Dougal – Szkot, kapitan „Aligatora”, dobrze wywiązywał się z powierzonych mu zadań.
John Clark – pracował na stacji hodowlanej, wcześniej był pracownikiem telegrafu transkontynentalnego. Hodował owce – merynosy. Był także dobrym łowcą, chociaż na strusie emu polował w brutalny sposób. Pomógł ekipie Wilmowskiego w polowaniach.
Allan – właściciel farmy hodowlanej, ojciec Sally.
Sally – córka pana Allana, właściciela farmy. Zgubiła się w buszu. Tomek odnalazł ją dzięki węchowi psa Dingo. Jak na swój wiek była bardzo roztropna, z łatwością odczytywała najskrytsze myśli Tomka. Ofiarowała mu swego psa – Dingo, a on w zamian obiecał pisać do niej listy.

O’Donellowie – ojciec i syn, pochodzący z Irlandii poszukiwacze złota. Zostali oszukani przez bandytę Tomsona. Dzięki pomocy Tomka i jego przyjaciół odzyskali wolność i zdobyte złoto. Z wdzięczności ofiarowali chłopcu bryłkę cennego kruszcu.
Krwawy Clark – bandyta poszukiwany listem gończym, który uwięził Tomka. Za jego schwytanie wyznaczono sporą nagrodę.
Hagenbeck - niemiecki handlarz zwierząt. Dla niego wyprawę do Australii poprowadził pan Wilmowski.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - streszczenie krótkie i opracowanie