Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XV – Idźcie stąd precz, natychmiast
Rano Tomek i bosman zdecydowali się odpocząć przed dalszą drogą. Wyruszyli w południe. Szli parę godzin, a następnie zdecydowali się na odpoczynek do wieczora. Od obozu dzieliło ich kilkadziesiąt kilometrów. Po nocy wyczerpującej wędrówki ze wzgórza ujrzeli osadę krajowców. Tomek, szanując zwyczaje tubylców, usiadł w pewnej odległości przed obozem. Po pewnym czasie kobieta rzuciła im płonącą gałąź. Rozpalili ognisko. Następnie dostali naczynie z wodą, dwa strusie jaja, kawałki suszonego mięsa i jadalne korzonki. Potem Tomek z trudem wytłumaczył ich położenie. Starszy plemienia po naradzie nakazał im iść precz. Bosman na pamiątkę zostawił im scyzoryk. Podczas drogi bosman zauważył, że są śledzeni. Obawiali się ataku w nocy. Wystrzelili na postrach z karabinu i odpowiedziały im inne strzały. Szli w ich kierunku, a wkrótce na koniu pojawił się pan Smuga. Żartował z wyczerpanych „łowców emu”. Tomek opowiedział o ich przygodzie. Smuga odparł, że gdy ich wierzchowce wróciły bez jeźdźców zaczęli poszukiwania.

Rozdział XVI – Polowanie w pobliżu farmy Allana
W drodze do obozu „niefortunni łowcy” przekomarzali się. Dowiedzieli się, że myśliwi złapali sześć strusi emu. Cztery z nich mogły być tymi, które wcześniej gonił Tomek z bosmanem. Nazajutrz Tomek przyjrzał się emu, a następnie pomógł w składaniu obozu. Wieczorem ekipa dotarła do farmy Clarka. Zwierzęta przygotowano do transportu do Portu Augusta. Tomek dowiedział się, że opuszczają step i koleją jadą w lesiste tereny do buszu, by polować na: kangury szare, misie koala, lisy workowate, kolczatki i inne zwierzęta. Bentley opowiedział im o urokach buszu i buszmenach, wśród których znajdowali się zawiedzeni poszukiwacze złota. Po wysłaniu zwierząt podróżnicy ruszyli koleją na południowy wschód do osady górniczej Forbes, a następnie konno na południowy zachód. Gdy Tony znalazł ślady szarych kangurów rozbili obóz. O świcie w dwóch grupach ruszyli na łowy. Jeźdźcy rzucili się w pogoń za olbrzymimi kangurami. Jednego na lasso złapał pan Smuga, drugi po morderczym pościgu dał się przywiązać do drzewa.


Do łowców podjechał wysoki mężczyzna i właściciel farmy hodowlanej Allan i pogratulował im zręczności. Zaprosił nazajutrz do siebie. Wieczorem Allan przyjechał do obozowiska i poprosił o pomoc – zaginęła jego dwunastoletnia córka Sally. O świcie zacząć się miały poszukiwania, a tymczasem zawiadamiano okolicznych sąsiadów i proszono ich o pomoc. Rankiem wszyscy gotowali się do poszukiwań. Tomek miał zostać na farmie Allanów.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnijKulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Tomek w krainie kangurów - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: