Kufer - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiadomości wstępne

Wiersz Kufer odnajdziemy w tomiku – Kufer na  plecach z 1964 roku. Poeta, podobnie jak w swoich tomach Korzec maku czy Tkanka ziemi, jawi siÄ™ w nim jako wygnaniec. Wiersz zostaÅ‚ zadedykowany Marii DÄ…browskiej.

Zbiór traktuje o tuÅ‚aczu, który cierpi z powodu tÄ™sknoty za ojczyznÄ… i wiedzie wÄ™drowny żywot. Taki motyw, nazywany „homo viator”, byÅ‚ i jest do tej pory czÄ™sto podejmowany przez autorów polskich, jak i Å›wiatowych. W tym drugim przypadku wystarczy chociażby wspomnieć wÄ™drowca Odyseusza z utworu Homera czy biblijnego Mojżesza, jeÅ›li zaÅ› chodzi o naszÄ… rodzimÄ… literaturÄ™ – topos wÄ™drowca pierwszy raz zostaÅ‚ podjÄ™ty w romantyzmie, gdy sytuacja w kraju po upadku powstania listopadowego zmusiÅ‚a Polaków do emigracji do Francji czy Anglii. Najgorsze byÅ‚o to, że maÅ‚o który z nich wracaÅ‚. Zostali zmuszeni spÄ™dzić resztÄ™ życia poza granicami wÅ‚asnego kraju, wÅ›ród obcych ludzi, z dala od rodziny i przyjaciół.
Liryk często jest zestawiany z sonetem Adama Mickiewicza Pielgrzym, zamieszczonym w zbiorze Sonety krymskie. Podobnie jak Wierzyński, który po II wojnie światowej zdecydował się na los emigranta, tak i autor Pana Tadeusza został zmuszony przez sytuację polityczną do tego dramatycznego wyboru. Wieszcz opuścił Polskę, gdy po procesie w 1824 roku (rok wcześniej wykryto nielegalne działanie Filomatów oraz Filaretów) został skazany na osiedlenie się w głębi Rosji.

Interpretacja wiersza

Kazimierz WierzyÅ„ski byÅ‚ nie tylko czÅ‚onkiem grupy poetyckiej Skamander, pisarzem dwudziestolecia miÄ™dzywojennego, czy współtwórcÄ… klasyki literatury polskiej XX wieku, ale także – jeÅ›li nie przede wszystkim w odniesieniu do jego utworów - byÅ‚ emigrantem. Na ten los zdecydowaÅ‚ siÄ™ dlatego, że nie chciaÅ‚ przystać na obserwowanÄ… w kraju potulność, przemoc, terror, nietolerancjÄ™, zakÅ‚amanie i obÅ‚udÄ™. BÄ™dÄ…c Å»ydem, nie chciaÅ‚ wyprzeć siÄ™ swego pochodzenia, a panujÄ…ce w Polsce przed i w czasie II wojny Å›wiatowej antysemickie nastroje spowodowaÅ‚y, że - chcÄ…c zachować niezależność i pozostać wiernym sobie - dokonaÅ‚ wyboru. Od chwili wyjazdu do Francji, a potem do Stanów Zjednoczonych, w jego życie wkradÅ‚a siÄ™ samotność, zapukaÅ‚o nieproszone poczucie wyobcowania, izolacji i emigracyjna nostalgia.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Twórczość WierzyÅ„skiego
2  Zielono mi w gÅ‚owie - analiza i interpretacja