Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewczynka odchodzi do lasu, gdzie spotyka siedzącego na kapeluszu grzyba i palącego fajkę Gąsienicę. Alicja i Gąsienica kłócą się. Przed odpełznięciem zwierzę mówi, że różne części grzyba pozwolą Alicji zmniejszyć lub zwiększyć się. Bohaterka zjada fragment grzyba, a jej szyja rośnie, aż ponad drzewa. Gdy dostrzega ją Gołąb uznaje, że widzi węża pragnącego dostać się do jaj i atakuje Alicję.
Dziecko zjada inną część grzyba i wraca do normalnych rozmiarów.

Błąka się dopóki nie natrafia na dom Księżnej. Po wejściu natrafia na Księżnę, która opiekuje się piszczącym dzieckiem, a także na uśmiechającego się Kota-Dziwaka z Cheshire oraz Kucharkę, która wrzucała ogromne ilości pieprzu do kotła z zupą, dlatego wszyscy kichali. Księżna wobec Alicji jest niegrzeczna, odchodzi, by przygotować się do gry w krokieta z Królową. Opuszczając pomieszczenie wręcza Alicji dziecko, które okazuje się świnką. Dziewczynka puszcza winię wolno i ponownie wchodzi do lasu, w którym spotyka Kota Cheshire. Zwierzę wyjaśnia, że wszyscy w Krainie Czarów są źli, także Alicja. Tłumaczy jak dojść do domu Szaraka Bez Piątej Klepki i znika, pozostaje jedynie jego śmiech.

Alicja zmierza do domu Szaraka Bez Piątej Klepki, by wraz z nim oraz Zwariowanym Kapelusznikiem i Susłem wypić herbatkę. Na miejscu czuje się nieproszonym gościem i jest tak samo źle traktowana przez wszystkie osoby. Dowiaduje się, że goście skrzywdzili Czas i zostali na zawsze uwięzieni na herbacianym przyjęciu. Po kolejnych nieuprzejmościach Alicja opuszcza dom i kontynuuje swą podróż przez las. Odnajduje drzewo z drzwiami i po ich przejściu ponownie znajduje się w wielkim korytarzu. Podnosi klucz, je kawałek grzyba i w pomniejszeniu przechodzi przez drzwiczki prowadzące do cudownego ogrodu.

Po uratowaniu kilku ogrodników przed porywczym temperamentem Królowej Kier, która wszystkim każe ścinać głowy, Alicja przyłącza się do gry w krokieta. Pole do krokieta jest pagórkowate, zaś młotki i piłki są żywe – to flamingi i jeże. Królowa gorączkowo wzywa do egzekucji innych graczy. Wśród tego szaleństwa Alicja ponownie spotyka Kota, który pyta ją, co słychać. Ich rozmowę przerywa Król Kier, próbuje zastraszyć Kota, który bezczelnie odpowiada Królowi. Ten ogłasza egzekucję Kota-Dziwaka, jednak zwierzę ma tylko głowę, a Kat zapewnia, że samej głowy nie można ściąć. W końcu znika także i głowa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Alicja – charakterystyka postaci
3  Alicja w Krainie Czarów – charakterystyka bohaterów