Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Alicja w Krainie Czarów – charakterystyka bohaterów

Alicja - siedmioletnia bohaterka powieści. Alicja wierzy w stabilność i uporządkowanie świata, cechuje ją ogromna ciekawość tego, co ją otacza. Wizyta w Krainie Czarów zmienia jej spojrzenie na świat.

Biały Królik – szalone, zamieszkujące w Krainie Czarów zwierzę, które prowadzi Alicję poprzez swą norę do cudownego świata. Jest ważną postacią w powieści. Cechuje go bojaźliwość, ma maniakalne przyzwyczajenia,... więcejAlicja – charakterystyka postaci

Alicja jest siedmioletnią, rozsądną dziewczynką pochodzącą z zamożnej angielskiej rodziny. Przez przypadek trafia do dziwnego świata wykreowanego dzięki dziecięcej wyobraźni i fantazji. Alicja ma silne poczucie własnej tożsamości, wierzy, że rzeczywistość wokół niej oparta jest na jasnych, logicznych i konsekwentnych zasadach. Znajomość świata przez Alicję jeden z krytyków opisał jako „bezcielesny intelekt”.

Alicję cechuje... więcejKot Dziwak – charakterystyka

Kot z Cheshire jest wyjątkowy wśród innych stworzeń zamieszkujących Krainę Czarów. Nie jest przez nikogo zagrożony i trzyma się na dystans, wciąż się uśmiechając. Można mu przypisać cechy outsidera.
Kot Dziwak postrzega Krainę Czarów jako całość, analizuje i tłumaczy Alicji prawa, jakimi rządzi się ten przedziwny świat. Ze spokojem wskazuje na „szaleństwa”, jakie rozgrywają się wokół dziewczynki.

Przede wszystkim... więcejKrólowa Kier – charakterystyka

Królowa Kier jako władczyni Krainy Czarów jest postacią wyjątkową. Aby odkryć na czym opiera się magiczna, nonsensowna kraina Alicja musi poznać tę antypatyczną postać. Jest uosobieniem wszystkiego, czego dziewczynka nie lubi.

Królowa, w przeciwieństwie do wielu innych postaci z Krainy Czarów nie jest bardzo zwariowana, a jej zachowanie nie odbiega od normy. Jedyną pasją władczyni jest rządzenie i wydawanie rozkazów. W stylu swego rządzenia... więcej