Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Pewnego dnia Alicja siedziała na brzegu rzeki w ciepły letni dzień. Sennie zerkała przez ramię siostry do książki, ale ta wydała się jej nudna, gdyż nie miała ilustracji i dialogów. Nagle zauważyła Białego Królika w białej kamizelce, który biegł w jej stronę. Zwierzę wyciągnęło zegarek kieszonkowy, stwierdziło, że jest już późno i czmychnęło do nory. Alicja podążyła za nim, aż znalazła się w wielkim korytarzu z wieloma drzwiami. Znalazła małe drzwiczki, które otworzyła kluczem leżącym na pobliskim stole.

Za drzwiczkami zobaczyła piękny ogród, jednak zaczęła płakać, ponieważ wejście było dla niej za małe. Alicja znalazła jednak butelkę z napisem „WYPIJ MNIE” i opróżniła jej zawartość. Skurczyła się wówczas do odpowiedniego rozmiaru, by przejść przez drzwi, jednak okazało się, że klucz od nich pozostał na stole, którego blat znajdował się teraz wysoko nad jej głową. Wówczas znalazła ciastko z napisem „ZJEDZ MNIE”, a po jego skosztowaniu urosła do nadnaturalnych rozmiarów. Nadal nie mogła wejść do ogrodu. Z jej olbrzymich łez powstała pod jej stopami kałuża. Płacząca dziewczynka zaczęła się nagle zmniejszać, aż wpadła do sadzawki utworzonej z jej łez. Zbiornik ten wydawał się jej morzem i podczas jego przemierzania Alicja spotkała Mysz.

Mysz towarzyszyła jej w dotarciu do brzegu, gdzie dostrzegała wiele zgromadzonych i podobnie jak one przemoczonych zwierząt. Najlepszym sposobem na wysuszenie się okazują się zawody ptasie, które ogłasza Gołąb. Biorą w nich udział także Kaczka, Papużka i Orzełek. Mysz zaczyna swą opowieść o kocie, a następnie Alicja straszy zwierzęta opowieściami o swym kocie Jacku i ponownie zostaje sama.
Alicja ponownie spotyka Białego Królika, który myli ją ze swoim służącym i wysyła po swoje rzeczy. Podczas pobytu w domu Królika Alicja pije z nieoznakowanej butelki i rośnie do rozmiaru pokoju.

Biały Królik wraca do swego domu wściekły na Alicję, która teraz jest gigantycznych rozmiarów. Dziewczynka pacnęła Królika i jego służących swą olbrzymią dłonią. Zwierzęta starają się przegonić ją z domu i rzucają w nią kamieniami, które w niewytłumaczalny sposób zmieniają się w ciastka. Po zjedzeniu jednego z ciastek Alicja kurczy się.

Dziewczynka odchodzi do lasu, gdzie spotyka siedzącego na kapeluszu grzyba i palącego fajkę Gąsienicę. Alicja i Gąsienica kłócą się. Przed odpełznięciem zwierzę mówi, że różne części grzyba pozwolą Alicji zmniejszyć lub zwiększyć się. Bohaterka zjada fragment grzyba, a jej szyja rośnie, aż ponad drzewa. Gdy dostrzega ją Gołąb uznaje, że widzi węża pragnącego dostać się do jaj i atakuje Alicję.
Dziecko zjada inną część grzyba i wraca do normalnych rozmiarów.

Błąka się dopóki nie natrafia na dom Księżnej. Po wejściu natrafia na Księżnę, która opiekuje się piszczącym dzieckiem, a także na uśmiechającego się Kota-Dziwaka z Cheshire oraz Kucharkę, która wrzucała ogromne ilości pieprzu do kotła z zupą, dlatego wszyscy kichali. Księżna wobec Alicji jest niegrzeczna, odchodzi, by przygotować się do gry w krokieta z Królową. Opuszczając pomieszczenie wręcza Alicji dziecko, które okazuje się świnką. Dziewczynka puszcza winię wolno i ponownie wchodzi do lasu, w którym spotyka Kota Cheshire. Zwierzę wyjaśnia, że wszyscy w Krainie Czarów są źli, także Alicja. Tłumaczy jak dojść do domu Szaraka Bez Piątej Klepki i znika, pozostaje jedynie jego śmiech.

Alicja zmierza do domu Szaraka Bez Piątej Klepki, by wraz z nim oraz Zwariowanym Kapelusznikiem i Susłem wypić herbatkę. Na miejscu czuje się nieproszonym gościem i jest tak samo źle traktowana przez wszystkie osoby. Dowiaduje się, że goście skrzywdzili Czas i zostali na zawsze uwięzieni na herbacianym przyjęciu. Po kolejnych nieuprzejmościach Alicja opuszcza dom i kontynuuje swą podróż przez las. Odnajduje drzewo z drzwiami i po ich przejściu ponownie znajduje się w wielkim korytarzu. Podnosi klucz, je kawałek grzyba i w pomniejszeniu przechodzi przez drzwiczki prowadzące do cudownego ogrodu.

Po uratowaniu kilku ogrodników przed porywczym temperamentem Królowej Kier, która wszystkim każe ścinać głowy, Alicja przyłącza się do gry w krokieta. Pole do krokieta jest pagórkowate, zaś młotki i piłki są żywe – to flamingi i jeże. Królowa gorączkowo wzywa do egzekucji innych graczy. Wśród tego szaleństwa Alicja ponownie spotyka Kota, który pyta ją, co słychać. Ich rozmowę przerywa Król Kier, próbuje zastraszyć Kota, który bezczelnie odpowiada Królowi. Ten ogłasza egzekucję Kota-Dziwaka, jednak zwierzę ma tylko głowę, a Kat zapewnia, że samej głowy nie można ściąć. W końcu znika także i głowa.

Księżna podchodzi do Alicji i stara się z nią zaprzyjaźnić, jednak dziewczynka czuje się nieswojo. Królowa Kier odgania Księżną i mówi, by Alicja poszła do Niby Żółwia i wysłuchała jego historii. Królowa wysyła do niego Alicję pod eskortą Smoka. Dziewczynka dzieli się swymi dziwnymi doświadczeniami z Żółwiem i Smokiem. Żółw wspomina o szkole, a następnie opowiada o tańcu – Rakowym Kadrylu, który prezentują Alicji. Stworzenia słuchają jej opowieści z sympatią i współczuciem, komentując jej przygody. Po wysłuchaniu piosenki Niby Żółwia słyszą zapowiedź, że ma się zacząć proces i Smok wraz z Alicją wraca na pole do krokieta.

Walet Kier jest oskarżony o próbę ukradzenia Królowej ciastek. Postępowanie prowadzi Król Kier i odbiera zeznania od różnych świadków. Zeznania Zwariowanego Kapelusznika nie mają sensu, a Kucharka odmawia zeznań. Biały Królik, pełniący funkcję herolda, wzywa na świadka Alicję. Śledztwo Króla do niczego nie prowadzi. Biały Królik jako dowód przedstawia list Waleta. List okazuje się wierszem, który Król interpretuje jako przyznanie się do winy Waleta. Alicja twierdzi, że list jest nonsensowny i protestuje przeciw interpretacji Króla. Królowa jest na nią wściekła i zarządza ścięcie dziewczynki, jednak ta rośnie do normalnych rozmiarów i przewraca królewską armię z kart.

Nagle Alicja odkrywa, że śpi na brzegu rzeki z głową położoną na kolanach siostry. Opowiada jej swój sen i idzie na podwieczorek, zaś jej siostra zastanawia się nad przygodami w Krainie Czarów i przyszłością swej siostrzyczki.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Kot Dziwak – charakterystyka
3  Alicja w Krainie Czarów – cytaty