Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Kot z Cheshire jest wyjątkowy wśród innych stworzeń zamieszkujących Krainę Czarów. Nie jest przez nikogo zagrożony i trzyma się na dystans, wciąż się uśmiechając. Można mu przypisać cechy outsidera.
Kot Dziwak postrzega Krainę Czarów jako całość, analizuje i tłumaczy Alicji prawa, jakimi rządzi się ten przedziwny świat. Ze spokojem wskazuje na „szaleństwa”, jakie rozgrywają się wokół dziewczynki.

Przede wszystkim Kot wskazuje, że Kraina Czarów jest miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy zachowują się inaczej niż w realnym świecie znanym przez Alicję. Zachowania Alicji nie przytają do nonsensownej rzeczywistości Krainy Czarów, dlatego bohaterka jest postrzegana zazwyczaj z niechęcią. Łamie panujące zasady, oskarżając innych o brak dobrych manier.

Tak naprawdę to Alicja nie przystaje do odmiennego świata, co swym zachowaniem i tłumaczeniami wyjaśnia jej Kot Dziwak. W porównaniu z innymi mieszkańcami, wydaje się najmniej zwariowany i potrafi racjonalnie myśleć. Jest ponad innych, ponieważ potrafi w dowolnym momencie pojawić się i zniknąć. Czasem pokazuje się tylko jego głowa, dlatego podczas sprzeczki z Królem Kier Kat tłumaczy, że nie jest w stanie skrócić o nią znikające zwierzę.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Królowa Kier – charakterystyka
3  Motywy literackie w „Alicji w Krainie Czarów”