Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Księżna podchodzi do Alicji i stara się z nią zaprzyjaźnić, jednak dziewczynka czuje się nieswojo. Królowa Kier odgania Księżną i mówi, by Alicja poszła do Niby Żółwia i wysłuchała jego historii. Królowa wysyła do niego Alicję pod eskortą Smoka. Dziewczynka dzieli się swymi dziwnymi doświadczeniami z Żółwiem i Smokiem. Żółw wspomina o szkole, a następnie opowiada o tańcu – Rakowym Kadrylu, który prezentują Alicji. Stworzenia słuchają jej opowieści z sympatią i współczuciem, komentując jej przygody. Po wysłuchaniu piosenki Niby Żółwia słyszą zapowiedź, że ma się zacząć proces i Smok wraz z Alicją wraca na pole do krokieta.

Walet Kier jest oskarżony o próbę ukradzenia Królowej ciastek. Postępowanie prowadzi Król Kier i odbiera zeznania od różnych świadków. Zeznania Zwariowanego Kapelusznika nie mają sensu, a Kucharka odmawia zeznań. Biały Królik, pełniący funkcję herolda, wzywa na świadka Alicję. Śledztwo Króla do niczego nie prowadzi. Biały Królik jako dowód przedstawia list Waleta. List okazuje się wierszem, który Król interpretuje jako przyznanie się do winy Waleta. Alicja twierdzi, że list jest nonsensowny i protestuje przeciw interpretacji Króla. Królowa jest na nią wściekła i zarządza ścięcie dziewczynki, jednak ta rośnie do normalnych rozmiarów i przewraca królewską armię z kart.

Nagle Alicja odkrywa, że śpi na brzegu rzeki z głową położoną na kolanach siostry. Opowiada jej swój sen i idzie na podwieczorek, zaś jej siostra zastanawia się nad przygodami w Krainie Czarów i przyszłością swej siostrzyczki.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Królowa Kier – charakterystyka
3  Alicja w Krainie Czarów – charakterystyka bohaterów