Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jakiś czas później chłopcy wybrali się do królowej gołębi, jak żartobliwie Jonatan nazywał Sofię. Kobieta mieszkała w Zagrodzie Tulipanów i kiedy zjawili się, karmiła gołębie. Zasmucona, poinformowała Jonatana, że poprzedniego dnia w Parowie Wilków znalazła martwą gołębicę. Jonatan odparł, że to potwierdza jego przypuszczenia, iż w Dolinie Wiśni jest zdrajca. Potem zabrał się do pielenia ogródka, a Sofia oprowadziła Karola po swojej zagrodzie. Nagle, od strony gór, nadleciał gołąb i usiadł na jej ramieniu. W domu Sofia wyjęła spod skrzydła ptaka mały woreczek i odczytała ukrytą w nim wiadomość, po czym wykrzyknęła, że Orwar został pojmany. Jonatan wyjaśnił bratu, że ostatnio w Nangijali życie nie jest tak łatwe i przyjemne jak dawniej. W krainie była jeszcze jedna dolina, zwana Doliną Dzikich Róż, którą zagarnął zły władca Karmaniaki, Tengil.

Mieszkańcy Doliny Wiśni starali się pomagać zniewolonym ludziom, a Sofia kierowała walką konspiracyjną. Jedynie jej gołębie mogły przedostać się przez straż tyrana i przenosiły informacje. W drodze powrotnej do domu chłopcy spotkali Huberta, który był ciekaw, co robili u Sofii. Jonatan wyjaśnił, że pielili w ogrodzie. W nocy Karol spał niespokojnie. Nagle przebudził się i dostrzegł jakąś postać, stojącą w pobliżu kredensu. Intruz natychmiast zniknął, a obudzony Jonatan stwierdził, że był to zdrajca. Nazajutrz Jonatan poinformował Sucharka, że postanowił jechać do Doliny Dzikich Róż, aby uwolnić Orwara z Groty Katli. Kilka godzin później malec ze smutkiem pożegnał ukochanego brata. Zrozpaczony, dogonił go przy Zagrodzie Tulipanów. Wówczas Jonatan obiecał mu, że na pewno zobaczą się, jeśli nie w Nangijali, to w Nangilimie.

Minęło kilka dni. Karol z trudem znosił samotność i coraz bardziej tęsknił za Jonatanem. Pewnej nocy obudził się przerażony, przekonany, że słyszy wołanie brata. Sen utwierdził go w przeświadczeniu, że Jonatanowi grozi jakieś niebezpieczeństwo. Niezwłocznie przygotował się do podróży, na ścianie w kuchni zostawił wiadomość dla Sofii i pobiegł do stajni. Zdumiony, ujrzał Huberta, stojącego przy Fialarze. Mężczyzna podał mu kawał wędzonej baraniny, wyjaśniając, że malec pewnie nie ma teraz zbyt dużo jedzenia. Jego zachowanie wzbudziło podejrzenia Sucharka, który coraz bardziej był przekonany, że to Hubert jest zdrajcą. Pożegnał gościa dość oschle i o świcie wyruszył ścieżką, wiodącą w góry.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”
3  Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”Streszczenia książek
Tagi: