Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W 1973 roku Astrid Lindgren napisała powieść, w której poruszyła trudny i pomijany w literaturze dla dzieci temat śmierci. Wzruszająca opowieść o braterskiej miłości, niezwykłych przygodach bohaterów w fantastycznej krainie Nangijali, walce dobra ze złem, zyskała uznanie najmłodszych odbiorców, lecz spotkała się z ostrą krytyką ze strony dorosłych. Pisarce zarzucono kontrowersyjne podejście do zagadnienia śmierci.

„Bracia Lwie Serce” to piękna i niezwykle dramatyczna, momentami smutna baśń o męstwie, umiłowaniu wolności, poświęceniu w imię wyższych wartości, ludzkich słabościach i sile miłości, której nie jest w stanie zniszczyć nawet śmierć bohaterów. Czytelnik z zapartym tchem śledzi niesamowite przygody Jonatana i Karola Lwie Serce w Nangijali, jest świadkiem walki o wolność Doliny Dzikich Róż. Świat powieści jest światem magii, w którym wszystko jest możliwe, a ludzie jednoczą się przeciwko okrutnemu Tengilowi. Losy chłopców wzruszają, chwilami budzą grozę, lecz przede wszystkim uczą jak ważnymi wartościami w życiu każdego człowieka powinno być zachowanie własnego człowieczeństwa, godności osobistej i honoru.


Powieść Astrid Lindgren do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością i zaliczana jest do światowego kanonu literatury dla dzieci.

Mapa serwisu: