Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”

Akcja powieści Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce” rozgrywa się w dwóch światach: rzeczywistym – na Ziemi, oraz w baśniowym – w fantastycznej krainie, Nangijali.

Akcja dwóch pierwszych rozdziałów utworu rozgrywa się w Szwecji, w nieznanej z nazwy miejscowości, w domu rodziny Lew, mieszczącym się niedaleko ulicy Wiciokrzewu, w czasach współczesnych autorce. Obejmuje okres około trzech miesięcy –... więcejRecenzja powieści „Bracia Lwie Serce”

W roku 1973 ukazała się kolejna powieść wybitnej autorki literatury dziecięcej, Astrid Lindgren, „Bracia Lwie Serce”. Historia o sile braterskiej miłości, która przezwyciężyła nawet śmierć, szybko zyskała uznanie najmłodszych wielbicieli twórczości pisarki i spotkała się z ostrą krytyką ze strony dorosłych, którzy zarzucili Astrid Lindgren kontrowersyjne podejście do tematu śmierci, rzadko poruszanego w literaturze... więcejProblematyka „Braci Lwie Serce”

Powieść Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce” ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. Pisarska poruszyła w niej wiele zagadnień, podkreślając znaczenie ważnych wartości w życiu każdego człowieka i ukazując je z perspektywy dziecka. To piękna, wzruszająca i zaskakująca swym przesłaniem historia o braterskiej miłości, umiłowaniu wolności, poświęceniu, ludzkich słabościach, ludzkiej godności i honorze, walce dobra ze złem.

Na... więcejDalsze dzieje braci Lwie Serce

Po ukazaniu się „Braci Lwie Serce”, Astrid Lindgren otrzymała od swych czytelników wiele listów z prośbą o napisanie powieści o dalszych przygodach Jonatana i Karola w Nangilimie. Pisarka nie zamierzała jednak kontynuować dziejów braci i nie chciała też pozostawiać małych wielbicieli bez odpowiedzi. Napisała więc list, w którym pokrótce przedstawiła życie bohaterów w Nangilimie.

Przybycie Jonatana i Karola... więcejArtyzm powieści Astrid Lindgren

Powieść Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce” łączy w sobie elementy baśni, mrocznej średniowiecznej sagi rycerskiej oraz powieści przygodowej. Akcja utworu rozgrywa się w dwóch światach: w rzeczywistym, na Ziemi, w szwedzkim miasteczku w czasach współczesnych autorce oraz w fantastycznej krainie Nangijali, do której po śmierci przenoszą się tytułowi bohaterowie. Nangijala znajduje się w miejscu trudnym do określenia, na... więcejCiekawostki o „Braciach Lwie Serce”

Po wydaniu drugiego tomu o przygodach Pippi Långstrump, krytyka literacka bardzo surowo oceniła twórczość Astrid Lindgren, określając pisarkę jako „niekulturalne beztalencie”.
Powieści Astrid Lindgren znane są na całym świecie i osiągnęły wielomilionowe nakłady, przynosząc pisarce międzynarodową sławę i uznanie. Kilka z nich zostało sfilmowanych.
W dorobku pisarskim Astrid Lindgren znajduje się... więcej