Ferenc Molnár (dramaturg, powieściopisarz, nowelista, reżyser i dziennikarz) urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie, w zamożnej żydowskiej rodzinie Neumannów. Jego ojciec, Maurycy, był znanym i szanowanym lekarzem, zaś matka, Jozefa z domu Wallfisch, była miłośniczką literatury.
Jako dziecko uczÄ™szczaÅ‚ do kalwiÅ„skiego gimnazjum i pomimo wrodzonego lenistwa koÅ„cowy egzamin maturalny zdaÅ‚ z wyróżnieniem. W wieku osiemnastu lat rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ jako dziennikarz i chciaÅ‚ kontynuować naukÄ™ w szkole wojskowej. UlegÅ‚ jednak sugestiom ojca i podjÄ…Å‚ studia prawnicze – poczÄ…tkowo w Budapeszcie, a nastÄ™pnie w Genewie. Po doÅ‚Ä…czeniu do redakcji budapesztaÅ„skiej gazety „Budapesti Hirlan” zmieniÅ‚ swe niemiecko brzmiÄ…ce nazwisko Neumann na Molnár, ponieważ chciaÅ‚ być znanym jako pisarz wÄ™gierski. W okresie studiów zasÅ‚ynÄ…Å‚ reportażami, w których opisywaÅ‚ miÄ™dzynarodowe wydarzenia ze Å›wiata polityki i nauki, miÄ™dzy innymi napisaÅ‚ relacjÄ™ z procesu Luccheniego – mordercy cesarzowej Sissi.
W 1900 roku wróciÅ‚ do rodzinnego Budapesztu i skupiÅ‚ siÄ™ na karierze dziennikarskiej. Szybko staÅ‚ siÄ™ znany, zyskujÄ…c rzesze wielbicieli swojego talentu i sposobu życia. W tym okresie zajmowaÅ‚ siÄ™ przede wszystkim pisaniem artykułów o życiu lokalnej bohemy. Jego artykuÅ‚y ukazywaÅ‚y siÄ™ w prasie zagranicznej – w „Berliner Tagesblatt” oraz „New Yorker American”. Sam zajmowaÅ‚ siÄ™ tÅ‚umaczeniem tekstów z jÄ™zyka francuskiego. Intensywnej pracy pisarskiej, która przychodziÅ‚a mu z niespotykanÄ… Å‚atwoÅ›ciÄ…, towarzyszyÅ‚o bujne życie towarzyskie – Molnár uczÄ™szczaÅ‚ na liczne przedstawienia teatralne, uczestniczyÅ‚ w życiu cyganerii, a uwielbiany przez kobiety, wdawaÅ‚ siÄ™ w liczne romanse.
Jako nowelista zadebiutowaÅ‚ w wieku dwudziestu dwóch lat zbiorem „WÄ™gierskie miasto”. Do pierwszych prac należą również komedie: „A Doktor Úr” (1902) i „Józsi” (1904). W 1906 roku zaczęła ukazywać siÄ™ powieść w odcinkach „A Pal Utcai Fiuk”, którÄ… Molnár pisaÅ‚ z tygodnia na tydzieÅ„. Utwór, znany na caÅ‚ym Å›wiecie pod tytuÅ‚em „ChÅ‚opcy z ulicy PawÅ‚a” (w Polsce „ChÅ‚opcy z Placu Broni”) staÅ‚ siÄ™ najsÅ‚ynniejszym dzieÅ‚em pisarza i otworzyÅ‚ mu drogÄ™ na literackie salony, przynoszÄ…c miÄ™dzynarodowÄ… sÅ‚awÄ™ i powszechny szacunek. W rzeczywistoÅ›ci „ChÅ‚opcy w ulicy PawÅ‚a” napisane zostaÅ‚y na proÅ›bÄ™ profesora Kornela Ruppa, który chciaÅ‚ uratować gazetÄ™ „Tanulok Lapja” i poprosiÅ‚ ulubionego ucznia o napisanie powieÅ›ci o mÅ‚odzieży i dla mÅ‚odzieży, która pomogÅ‚aby mu pozyskać nowego czytelnika.
strona: - 1 - - 2 - - 3 -