Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W 1906 roku węgierski pisarz i dziennikarz, Ferenc Molnar, rozpoczął pracę nad współczesną powieścią dla młodzieży i o młodzieży, która ukazywała się w odcinkach w szkolnym tygodniku „Tamulok Lapja”. Utwór, napisany na prośbę profesora Kornela Ruppa, miał pozyskać dla gazety nowych czytelników i uchronić ją przed upadkiem.

W ten sposób powstała powieść „Chłopcy z ulicy Pawła” (w Polsce znana jako „Chłopcy z Placu Broni”). Historia grupy chłopców, których ulubionym miejscem zabaw był Plac Broni przy ulicy Pawła, szybko podbiła serca czytelników na całym świecie.


Molnar w mistrzowski sposób połączył wątek przyjaźni bohaterów z obroną ukochanego Placu Broni przed czerwonymi koszulami – grupą dowodzoną przez Feriego Acza, która w obliczu utraty własnego placu zabaw postanawia odebrać Plac Broni Boce i jego przyjaciołom. Na plan pierwszy wysunął jasnowłosego i niepozornego Nemeczka, nieco lekceważonego przez kolegów, który w imię honoru, lojalności, przyjaźni i miłości do małej Ojczyzny, poświęca swoje życie. Powieść dla młodzieży przedstawiała świat widziany oczami dziecka, lecz poruszała również problemy, z którymi musi zmierzyć się człowiek w dorosłym życiu.

„Chłopcy z Placu Broni” przyniosły Ferencowi Molnarowi międzynarodową sławę i na stałe weszły do kanonu światowej literatury dla dzieci i młodzieży.

Mapa serwisu: