Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadania Czechowa ukazują problemy, z jakimi zmagało się społeczeństwo w Rosji carskiej. Poprzez zwięzłe, lecz niezwykle trafne, historie autor wskazuje na największe bolączki, jakie gnębiły to wielkie państwo pod koniec dziewiętnastego wieku. Po lekturze ośmiu opowiadań, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie kraj, działający niczym szwankująca biurokratyczna machina, dla której nie liczy się człowiek. Kraj, na którego prowincji panuje bieda, a jedynym sposobem na awans jest donosicielstwo i przymilanie się władzy. Kraj, gdzie znieczulica na ludzkie problemu dorównuje jedynie lenistwu i rozpasaniu elit rządzących. Taka właśnie była Rosja opisana przez Czechowa.

Znieczulicę i małostkowość urzędników widać najlepiej na przykładzie Bezbronnej istoty oraz Śmierci urzędnika. W pierwszym z tych opowiadań kobieta nie mogła doprosić się zaległej wypłaty w miejscu pracy męża, czyli w urzędzie, dlatego poszła dalej. Piątym przystankiem, jaki odwiedziła ze swoim podaniem był bank, gdzie dosłownie wyżebrała należące się jej pieniądze. Zanim jednak do tego doszło została obrażana i zbywana przez pracowników instytucji. W Śmierci urzędnika natomiast, arogancki i chamski radca stanu departamentu komunikacji Brizżałow nie przyjmuje przeprosin od poczciwego urzędnika, traktując go przy tym jak ulicznego włóczęgę. W ostateczności przerażony i zdruzgotany Iwan umiera w domu pogrążony w rozpaczy. Śmierć urzędnika pokazuje również bardzo wyraźnie wady dziewiętnastowiecznych drobnych urzędników, takich jak Iwan, którzy byli wręcz pozbawieni własnej osobowości. Każde zadanie wykonywali na polecenie zwierzchników licząc na ich aprobatę. Gdy jej nie otrzymywali oznaczało to dla nich koniec świata. Urzędnicy byli wręcz uzależnieni od swoich szefów, którzy nie traktowali ich z należytą godnością, lecz mimo to pozostawali dla nich niedoścignionym wzorcem i autorytetem.

W opowiadaniu Kapral Priszibiejew Czechow ukazał brutalność służb mundurowych, które gnębiły ówczesne społeczeństwo. Tytułowy bohater ma tak silnie wpojone zamiłowanie porządku, że nic nie jest w stanie powstrzymać go od wymierzania kar wszystkim, którzy odważą się go naruszyć. Nawet gdy trafił do sądu za obrazę i pobicie jedenastu osób, wciąż był przekonany o swojej niewinności. Nawet po ogłoszeniu wyroku skazującego zabrał się za uciszanie wiwatującego na sali tłumu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Człowiek w futerale - streszczenie
2  Śmierć urzędnika - streszczenie
3  Kameleon - streszczenie