Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Śmierć urzędnika - streszczenie

Poczciwy urzędnik Iwan Dmitrycz Czerwiakow wybrał się pewnego wieczoru do teatru na "Dzwony kornewilskie”. Siedział w drugim rzędzie. Nagle zakręciło go w nosie i donośnie kichnął. Kichać wolno każdemu, lecz nie każdemu wolno kichnąć na łysinę radcy stanu departamentu komunikacji. Tak właśnie zrobił Czerwiakow, co gorsza siedzący przed nim człowiek był urzędnikiem wyższym od niego rangą.

Bohater natychmiast... więcej

Kameleon - streszczenie

Pewnego dnia na targowisku miejskim pies ugryzł mężczyznę o nazwisku Chriukin. Świadkiem pogoni za zwierzęciem był rewirowy Oczumiełow, który właśnie dumnie kroczył po udanej akcji konfiskaty agrestu. Wokół ugryzionego w palec Chriumkina zebrał się tłum gapiów. Schwytano również sprawcę całego zamieszania, był to młody szczeniak, biały chart z ostrą mordką i żółtą plamą na grzbiecie. Zwierze było przerażone i... więcejPozostałe opowiadania - streszczenie

Końskie nazwisko - streszczenie
Emerytowany generał-major Bułdijew cierpiał wielkie katusze z powodu bólu zęba. Za nic w świecie nie chciał go jednak usuwać. Jego doradca, ekonom Iwan Jewsjeicz, przekonywał go, że należy wezwać pewnego znachora, który od lat zajmuje się bolącymi zębami. Ból był tak silny, że generał zdecydował się napisać depeszę do szarlatana.

Problem tkwił jednak w tym, że ekonom... więcej