Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miziołkowi wyrósł nadprogramowy ząb, który trzeba było usunąć. Mamiszon zaczął zastanawiać się jakie podjęć zajęcie – woskowanie aut, szydełkowanie, pisanie książek. Pod koniec roku szkolnego nauczycielka pani Barszcz wzięła chłopców do Łazienek. Na miejscu zajęli się wyciąganiem monet z fontanny. W domu pojawił się kot, ale ze względu na uczulenie Potwora musiał zostać oddany. Z listów dowiadujemy się, że podczas wakacji Miziołek najpierw pojechał na kolonie w okolice Olsztyna, gdzie wychowawcą był Marchewka – młody człowiek zajmujący się zalotami do innej wychowawczyni. Był w Malborku i z kolegami szykował się na zieloną noc. Potem pojechał na wieś do babci, gdzie bawił się ze starymi kolegami (buduje szałas, myszkuje po strychu). Następnie Miziołek opisuje pobyt na obozie harcerskim w Brodnicy, podczas którego wciąż pada. Po powrocie Miziołek jedzie z rodzicami nad morze do Jelitkowa. Powrót samochodem to, jak co roku, horror.

Przed pójściem do szkoły odbyły się nerwowe zakupy. Do klasy dołączył nowy uczeń – czarnoskóry Stanisław Łokietek, który dzięki znajomości kung-fu zaimponował kolegom. Kaszydło sprawiało dalsze problemy wychowawcze. W związku z jej przekleństwami mama zwróciła się do psychologa. Z kolei Mały Mizioł wrzucił radio do pralki. Tydzień w szkole zaczyna się pechowo, Miziołek jest też podejrzewany o to, że darzy Beatę uczuciem. Mama na obiad podaje co i rusz klopsiki, by wygrać nagrodę, bierze też udział w ekologicznych akcjach. Tygodniówka Miziołka przepada w wyniku eksperymentów z Piromanem (zniszczenie obrusu). Opieka nad siostrami jest kosztowna.

W nowym tygodniu mama decyduje się zostać poczytną pisarką. Rodzina musi wyżywić się sama. Mamiszon rezygnuje po negocjacjach. Miziołek widzi Beatę z Kalksonem trzymających się za ręce. O dziewczynę stara się też Fifa. Chłopcy w szkole testują nauczycieli swym nowym wyglądem (kolczyk, irokez, bokobrody). Niektórzy przechodzą mutację i sypie się im wąs. Do łazienki rodziny Miziołków wkracza ekipa remontowa kładąca płytki. Mimo perturbacji remont kończy się szczęśliwie. W szkole Piroman przekonuje, że ma zdolności hipnotyczne – koledzy są podzieleni. Mamiszon wierzy, że wokół jej męża kręci się jakaś kobieta. Papiszon zakazuje uprawiania metafizyki. W dniu Wszystkich Świętych rodzina wybrała się na Powązki. Klakson kupuje zaskrońca, bo uważa że to jedyne zwierzę jakie akceptują jego rodzice. Zaginięcie węża zmusza do przetrząśnięcia piwnicy. Krótka i uciążliwa wizyta wujostwa z Włocławka z dziećmi kończy się wyprawą na lody.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie szczegółowe
2  Kompozycja i narracja „Dynastii Miziołków”
3  Charakterystyka MiziołkaStreszczenia książek
Tagi: