Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Miziołek to syn Mamiszona i Papiszona Grzegorza. Ma dwie młodsze siostry – czteroletnią Kaśkę i Anię, która skończyła rok. Rodzina mieszka w Warszawie, w bloku wielorodzinnym, posiada samochód i rekreacyjną działkę za miastem. Tata pracuje w zawodzie związanym z techniką komputerową, zaś mama opiekuje się domem wciąż szukając dla siebie zajęcia. Bohater uważany jest za przystojnego (tak rzekomo określa go Beata), jednak uważa, że ma odstające uszy.

Jedenastolatek chodzi do szkoły, gdzie ma wielu kolegów. Wśród nich najwięcej czasu spędza z Klaksonem (razem złożyli zgłoszenie o udział w teleturnieju „Koło Fortuny”), sąsiadem z góry Piromanem, który wciąż eksperymentuje z petardami i wybuchami oraz Fifą – posiadaczem szczura Gutka. Wspólnie z nimi robi nieraz w szkole psikusy nauczycielom, za co dostaje nieraz nagany i uwagi do dzienniczka. Szczególnie surowa jest wychowawczyni – matematyczka pani Barszcz. Wakacje spędza Miziołek na koloniach, obozie harcerskim, u babci na wsi i z rodzicami nad morzem, więc nie nudzi się.

Uczniem Miziołek jest przeciętnym. Oczywiście uważa, że jest wiele pilniejszych czynności niż nauka i czasem zdarza mu się „dostać lufę”, jednak otrzymuje także dobre stopnie, np. z historii za konfederację barską. Lubi grać w piłkę z kolegami, choć nieraz starsi koledzy z ósmej klasy zastraszają ich. Jak każdy nastolatek lubi słodycze. Tęskni za niezależnością i za tym, by rodzice dawali mu więcej swobody. Czasem uważa ich za niepoważnych.

Miziołek jest dobrym obserwatorem. Potrafi docenić, jak i skrytykować zarówno zachowanie swych kolegów, jak i rodziny. W sposób ironiczny wypowiada się o wadach innych. Stara się być odpowiedzialny nawet, jeśli pod jego opieką pozostaje młodsze rodzeństwo. Czasem jednak nie potrafi nad nim zapanować. Kocha swych rodziców i dziadków i najchętniej z nimi spędza wolny czas. Zaczyna interesować się dziewczynami – najbardziej podoba mu się Beata i wydaje się, że on również przypadł jej go gustu, bo to z nim, a nie z Piromanem czy Fifą poszła na lodowisko.

Miziołek to uroczy młodzieniec, o dużym poczuciu humoru. Dostrzega wokół siebie to, czego nie widzą inni i skrupulatnie opisuje to w swoim sekretnym dzienniku. Stara się być lojalnym kolegą, dobrym bratem i synem, choć czasem chciałby odpocząć od swej rodziny. Z Miziołkiem warto się zaprzyjaźnić!Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie szczegółowe
2  Joanna Olech - biografia
3  Dynastia Miziołków – plan wydarzeń