Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Temat ten kontynuuje brzoza, mówiąc, że wielokrotnie była świadkiem zwierzeń młodzieńca, jakie czynił on w samotności, odosobnieniu przed naturą. Umiłował on bowiem niezwykle geniusz natury i uwielbiał go kontemplować. Był wtedy naprawdę szczęśliwy. Brzoza wspomina także o nocnych rozmowach Marysia z Jagminem. W dyskusjach tych snuli głównie plany co do przyszłości ojczyzny i całego świata, która nastanie po epoce krwawych walk. W tym momencie pojawia się refleksja ogólniejszej natury – dotycząca bezsensowności i okrucieństwa każdej wojny. Mówi się o niej jako o czynie bratobójczym, który uśmierca zarówno ofiarę, jak i agresora. Słowa te przypisane są Marysiowi. Dwaj przyjaciele ostatecznie dochodzą jednak do wniosku, że obecnie walka jest konieczna i nie ma od niej odwrotu. Wskazują, że zapewne kiedyś nadejdą zmiany, ale oni już raczej tego nie zobaczą.

Brzoza kończy swoją wypowiedź słowami:
Aż przyszedł dzień…
Myśl tę podejmuje ponownie stary dąb. Z wieściami przybywa do obozu członek tzw. „straży dalekiej”, wysłaniec poczty obywatelskiej – Kalikst Radowicki. Prosi o szybkie zaprowadzenie do wodza. W namiocie Traugutta zbiera się jeszcze kilka osób na naradę. Wreszcie dowódca wyszedł do powstańców i ogłosił zbliżającą się ostateczną bitwę. Wiele wojska ciągnie na lasy horeckie. W przemówieniu skierowanym do oddziałów podkreśla Traugutt celowość i konieczność ich ofiary, która da podstawy dla przyszłego zwycięstwa. Po chwili wszyscy rozpoczynają przygotowania do bitwy.

Poseł udaje się w drogę powrotną, wcześniej jednak wręcza jeszcze Marysiowi krótki list od siostry. Niestety trzeba już wymaszerować, więc treść listu pozostaje tajemnicą. Wkrótce rozpoczyna się bitwa. Powstańcy dzielnie, w miarę możliwości, stawiają opór. Walka jest jednak z góry skazana na niepowodzenie. Wszystko rozgrywa się w kłębach gęstego dymu, więc dąb opowiada tylko o niektórych wydarzeniach. Relacjonuje on to, co dzieje się z Tarłowskim – chłopak zostaje ranny w ramie i gdy leży wśród paproci, zostaje dostrzeżony przez Jagmina. Odnosi on przyjaciela do namiotu z rannymi, który bardzo szybko napełnia się po brzegi. Dwaj lekarze obozowi mają pełne ręce roboty. Tymczasem agresorzy nie poprzestają na walkach na polu bitwy i z wściekłością rzucają się do ataku na namiot z rannymi. Powstańcy ruszają na pomoc. Pierwszy do namiotu dotarł Traugutt, ale nie zastał tam rannych i lekarzy, lecz same trupy. Ostatni dogorywał nadziany na piki Maryś Tarłowski. Resztkami sił rzucił on Jagminowi chustę zbroczoną krwią, prosząc, aby oddał ją siostrze. Na tym zakończył swą opowieść stary dąb.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie - charakterystyka
2  Okoliczności powstania cyklu Gloria victis
3  Miejsce nowelistyki w twórczości OrzeszkowejKomentarze: Gloria victis – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 20:49:20

to niesamowite, że tak duży materiał można skrócić w tak krótkim streszczeniu. wartość merytoryczna jest ta sama, tyle, że opisów ubyło... powiem szczerze, że streszczenie mnie zaciekawiło :)


2019-01-12 18:05:39

bardzo ladne streszczenie :) teraz jeszcze z większą chęcią przeczytam to opowiadanie Orzeszkowej... i to Gloria victis na końcu...aż łzy cisną się do oczu !


2019-01-10 14:37:04

Komentowac mamy streszczenie , ale jakże ni odnieść się do książki ? Rozumiem, że wielu widzi w niej jedynie olejną lekturę która przybliża lub oddala ich do perspektywy zdania matury. Ja widzę jednak coś więcej. Widzę epicką opowieść pisarki, która wpisuje się w nurt polskiej epiki patriotycznej. Powstanie styczniowe... okres dramatyczny, heroiczny, po którym wszystkie nadzieje umarły, po którym brednie Wielopolskiego i jemu podobnych urosły do rangi "patriotyzmu". Postawcie się w roli tych młodych ludzi, którzy walczyli bez szans na zwycięstwo, bez zaopatrzenia, bez władzy centralnej. Ta krótka książeczka jest prosta, w prosty sposób ukazuje Wam i mi również poświęcenie tych, dzięki którym nasz Naród przetrwał i zdołał "wybić się na niepodległość" ... także artyści w odróżnieniu od dzisiejszego chłamu (genitalia na krzyżu, kalumnie Grossa, wiersze o organach płciowych, pisuar jako rzeźba w galerii) rozbudzali uczucia patriotyczne, wzbudzali to czego wielu brakowało. Teraz pytanie - czy mamy wolną Polskę i wolny Naród ? :) Może kiedyś,ktoś...napisze coś pięknego o naszych czasach, ale to będzie dramat nie komedia. Pzdr !


2019-01-06 15:13:53

Może i nowelka nie jest zbyt interesująca gdy się ją czyta. Ale pomyślcie, że właściwie porusza ona temat, który jest życiowy... Zastanówcie się nad tym, że w przeszłości gineli młodzi ludzie w imię wolności, idei, niepodległej Polski.. Więc nie mówcie, że książka nie ma sensu. Bo sens ma i to głęboki...


2019-01-05 14:28:48

Tak, bardzo trudno jest mówić o czasach , w których ginęli, na pierwszej linii , ci najbardziej wrażliwi i chyba niepokorni ale też bardzo wartościowi.Czy nasza Patria jest taką hydrą ,zadającą tylko naszej śmierci.Powstania - wojny, zawsze zabierały młodych. Orlęta lwowskie, Kampania wrześniową,okupacja szare szeregi, Kedyw, powstanie warszawskie, później okres oporu 1970,1976, 1981. A my dalej najlepiej wiemy kto jest najlepszym patriota , a kto sprzedawczykiem , często siedząc wygodnie w fotelu i wcinając popcorn. Nad kim płaczecie nad samym sobą chyba.
Streszczenia książek
Tagi: