Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ocena postawy życiowej Jima nie jest łatwa i w dużej mierze zależy od systemu wartości oceniającego. Romantyk – Jim szedł przez życie z konsekwentnym umiłowaniem honoru, który stanowił jego najcenniejszy skarb. Odważne oddanie życia w imię najwyższej wartości jest z pewnością godne podziwu. Z drugiej jednak strony Jim nie był sam na świecie, miał przy sobie ukochaną kobietę, której przyrzekł, że jej nie opuści. Jego heroiczne oddanie się w ręce Doramina było jednocześnie złamaniem obietnicy złożonej Klejnotowi. Myślę, że Jim to na tyle niejednoznaczna postać, że nie powinno jej się klasyfikować jako pozytywnej czy negatywnej. Postawa Jima zupełnie nie przystaje do sposobu bycia współczesnych ludzi i choćby z tego powodu może być niezrozumiała.

Romantyczne cechy Lorda Jima


Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze.


Stein, wysłuchawszy historii Jima, rozpoznaje w nim romantyka. Młody marynarz doskonale realizuje receptę na życie wypowiedzianą przez Steina w rozmowie z Marlowem:

Zanurzyć się w niszczącym żywiole... (...) To jedyna właściwa droga. Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem — i tak „ewig - usque ad finem...” (wiecznie, aż do końca).


Jim karmił się w młodości mnogimi „lekkimi, wypoczynkowymi lekturami”, które obudziły w nim wielkie marzenie o wspaniałych morskich przygodach i bohaterskich czynach. To marzenie zawładnęło Jimem, opanowało jego wyobraźnię. Jak pisze Zdzisław Najder romantycznej „czci dla szlachetnych czynów i poświęceń” towarzyszy u Jima pogarda „dla życia niskiego lub czysto materialnego”, „obojętność na bogactwo, ból, nawet śmierć, kiedy honor ma być z nimi porównywany”.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Lord Jim - streszczenie szczegółoweStreszczenia książek
Tagi: