Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ludzie giną na wszelkie sposoby, wedle wszelkich kluczów, pod każdym pretekstem. Wydaje się, że nie żyją już wszyscy, że nie ma się przy czym upierać, nie ma przy czym obstawać. Tyle jest wszędzie tej śmierci. W podziemiach kaplic cmentarnych trumny stoją rzędami i oczekują niejako w ogonku na czas swego pogrzebu. Śmierć zwyczajna, osobista, wobec ogromu śmierci zbiorowej wydaje się czymś niewłaściwym. Ale rzeczą bardziej wstydliwą jest żyć. Nic z dawnego świata nie jest prawdziwe, nic nie zostało.
[Kobieta cmentarna]

Jednak ci - zbyt słabi i lękliwi - którzy nie mogli marzyć o ucieczce, rozumieli, że innym trzeba to ułatwić. Odchylali się, przywierali do siebie, unosili powalane nawozem stopy, by otworzyć drogę do wolności innym.
[Przy torze kolejowym]

Usłyszeli strzał i odwrócili się ze zgorszeniem. - Już mogli lepiej wezwać kogo, a nie tak. Jak tego psa.
[Przy torze kolejowym]

Ale dlaczego on do niej strzelił, to nie jest jasne - mówił opowiadający. - Tego nie mogę zrozumieć. Właśnie o nim można było myśleć, że mu jej żal... [Przy torze kolejowym]

Jak była akcja, to ja się zawsze schowałam. Siedziałam na strychu. Rozpostartymi palcami obu rąk przesłoniła swą twarz. I patrzyła chwilę jednym okiem przez szpary między palcami.
[Dwojra Zielona]

Pani powiem: ja chciałam żyć. Nie wiem, bo nie miałam męża ani rodziny, ani nikogo, i chciałam żyć. Oka nie miałam, byłam głodna i chłodna - i chciałam żyć. Dlaczego? To pani powiem: po to, żeby powiedzieć wszystko tak, jak pani teraz mówię. Niech świat o tym wie, co oni robili. Myślałam, że będę żyła tylko ja jedna. Myślałam, że nie będzie na świecie ani jednego Żyda.
[Dwojra Zielona]

A ja nie miałam pieniędzy. To sama wyrwałam sobie złote zęby. Czy wyrwałam sznurkiem? Nie. Tylko przez kilka dni ruszałam, ruszałam. Jak się dobrze ruszał, to już łatwo dał się wyrwać. Sam wyszedł. Za jeden ząb dostałam osiemdziesiąt albo osiemdziesiąt pięć złotych. I kupiłam sobie dosyć chleba.
[Dwojra Zielona]

Nie bałam się. Wiedziałam, że umrę, więc się nie bałam. O sobie może powiedzieć to, że się zawsze modliła, gdy ją bili. Modliła się, żeby nie czuć nienawiści. Nic więcej.
[Wiza]

Tego dnia właśnie Greczynki śpiewały hymn narodowy. Nie po grecku. One śpiewały po hebrajsku żydowski hymn... śpiewały w tym słońcu bardzo pięknie, głośno i mocno, jakby były zdrowe. To nie była fizyczna siła, proszę pani, bo przecież one właśnie były najsłabsze. To była siła tęsknoty i pragnienia. Na drugi dzień była selekcja. Przyszłam na wizę i wiza była pusta.
[Wiza]


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Wiza - streszczenie
2  „Medaliony” jako „oskarżam” Zofii Nałkowskiej
3  Geneza „Medalionów” Zofii NałkowskiejKomentarze: Medaliony - cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-16 17:15:05

do Ani" falszywe fakty? a skad ty to wiesz? zylas w tamtych czasach? jakbys nie wiedziala Medaliony sa to prawdziwe historie, Zofia Nalkowska byla w komisji ktora badala ogrom krzywd hitlerowskich, wszystkie te opowiadania sa PRAWDZIWE dlatego tak przerazaja...


2019-04-16 16:20:04

Agnieszko, proszę Cię, czytaj ze zrozumieniem. Ani zapewne chodziło o strony INTERNETOWE i fałszywe/nieprawdziwe rzeczy zamieszczane na nich dotyczące fabuły.


2019-04-11 15:08:44

Nałkowska się myli, mówiąc "ludzie ludziom ..." Używa przestarzałej definicji człowieka, nie ma pojęcia o przemocy strukturalnej, nie ma pojęcia o psychologii społecznej. "Ludzie ludziom" jest pustym frazesem. Człowiek to przede wszystkim istota społeczna, masowa.


2019-03-29 14:02:04

kiedy zaczynałam czytać tę książkę jadlam jabłko... chyba wszyscy domyślają się co nastąpiło później... też interesuję się tym tematem od ponad 10 lat... a mam teraz 19... przeczytajcie "cieniom Treblinki" Ryszarda Czarkowskiego... my mamy trudności z przeczytaniem tych wszystkich ksiązek... pomyślcie o tych którzy to przeżywali...


2019-03-27 22:41:17

czytalam...wogole interesuje mnie ten temat: zaglady calej ludzkosci..bo tak naprawde wszyscy ucierpieli. nalkowska bardzo dobrze to zobrazowala-porazajaco ale dobrze..
Streszczenia książek
Tagi: