Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to pierwsze słowa, które czyta odbiorca, zasiadając do „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Motto zbioru opowiadań pochodzi z „Dzienników czasów wojny”, gdzie pod datą 28 lipca 1944 roku zostało zapisane w nieco odmiennej formie: „Ludzie ludziom gotują ten los”. W „Medalionach” zdanie to zostało użyte w czasie przeszłym, podkreślając aspekt nieodwracalnego dokonania – oto czas wojny minął i stał się zamkniętą rzeczywistością.

W tym krótkim stwierdzeniu została zamknięta prawda o latach okrucieństwa i barbarzyństwa, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ludzie. To właśnie ludzie, należący do faszystowskiego systemu, świadomie i celowo zamordowali miliony ludzi nie należących do rasy aryjskiej. To ludzie, a nie niszczycielskie siły przyrody, przyczynili się do tragedii, która nawet z perspektywy minionych lat wydaje się być trudna do ogarnięcia ludzką wyobraźnią i jeszcze trudniejsza do zrozumienia. Ludzka pasja niszczenia, zabijana, przetwarzania ciała ludzkiego na surowiec eksploatacyjny, przerosła wszystko, a winni muszą być postawieni w stan oskarżenia. Miliony ludzkich, niewinnych istnień poniosły straszliwą śmierć w wyniku przemyślanego działania innych ludzi, którzy służyli systemowi i dobro państwa stawiali jako wartość najwyższą. Nałkowska w tym krótkim, lecz niezwykle wymownym zdaniu, zamyka całą grozę tamtych dni, dopisuje swój odautorski komentarz do całego cyklu – komentarz przerażający i prawdziwy. Motto „Medalionów” pojawia się w tekście ostatniego opowiadania cyklu: „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”:
„Tak zamyślona i zrealizowana impreza była dziełem ludzi. Oni byli jej wykonawcami i jej przedmiotem. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Jacyż byli ci ludzie?”.


Drugim mottem, jakie w pełni oddaje zamysł twórczy autorki „Medalionów”, mogą być słowa Dwojry Zielonej, która przeżyła okupację, aby opowiedzieć o swych tragicznych doświadczeniach, które były zarazem doświadczeniami tysięcy innych ludzi: „Niech świat o tym wie, co oni robili”. Potrzeba przekazania prawdy o latach wojny, bestialstwa i masowości śmierci stanowi jedno z głównych przesłań cyklu Zofii Nałkowskiej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Człowiek jest mocny - streszczenie
2  „Medaliony” na tle ówczesnej literatury wojennej
3  Zofia Nałkowska - życiorysKomentarze: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-24 22:09:31

Dlaczego ciągle piszecie system faszystowski, skoro to są zbrodnie nazistowskie, a jedno z drugim ma tyle wspólnego co noc z dniem. Nazizm to ideologia lewicowa - narodowy SOCJALIZM, zaś faszyzm, występujący tylko we Włoszech to ideologia czysto, ekstremalnie (bo skrajność to nie jest, to jest jakaś ultraskrajność) prawicowa.


2019-03-18 18:35:48

Interpretacja tego motta jest świetnie opisana. Przedstawia wszystkie fakty, których szukałam lecz nie znalazłam w innych źródłach. Bardzo dziękuję za pomoc. ;)


2019-03-16 16:12:03

napisz wypracowanie w formie rozprawki ludzie ludziom zgotowali ten los" uzasadnij słuszność tezy w naiązaniu do omawianych utworów ( Kamienie na szaniec Ikar ) + jeden przykład z filmu + pamiętnik z powstania Warszawskiego prosze pomóżcie : )


2019-01-30 19:57:11

Te krótkie zdanie oddaje treść temu co działo się w tamtym okresie. Ludzie byli bezwzględni. Nie rozumiem jak ludzi można traktować w taki sposób.i traktować ich jako podludzi.
Streszczenia książek
Tagi: