Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednego dnia - to był wtorek - z trzeciego samochodu, który przyjechał tego dnia z Chełmna, wyrzucili na ziemię zwłoki mojej żony i moich dzieci, chłopiec miał siedem lat, dziewczynka cztery. Wtedy położyłem się na zwłokach mojej żony i powiedziałem, żeby mnie zastrzelili. Nie chcieli mnie zastrzelić. Niemiec powiedział: "Człowiek jest mocny, może jeszcze dobrze popracować.
[Człowiek jest mocny]

Była to matka i żona człowieka, który w samych początkach istnienia obozu był tu rozstrzelany. Znały miejsce, gdzie był ten grób. Ktoś pokazywał znaleziony strzęp pudełka od zapałek z greckim nadrukiem, inny wymyte przez deszcze papierki z cudzoziemskimi firmami aptek. Ktoś na miejscu dawnego krematorium znalazł dwie malutkie kosteczki ludzkie.
[Człowiek jest mocny]

Jeżeli objąć myślą ogrom przyśpieszonej śmierci, jakiej miejscem – niezależnie od działań wojennych - stały się tereny Polski, to obok zgrozy najsilniejszym uczuciem, jakiego doświadczamy, jest zdziwienie. Uduszono i spalono te nieprzebrane masy ludzkie w trybie najstaranniej przemyślanej, zracjonalizowanej, sprawnej i udoskonalonej organizacji. Nie wyrzekano się przy tym sposobów bardziej dowolnych, amatorskich, odpowiadających upodobaniom indywidualnym. Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci.
[Dorośli i dzieci w Oświęcimiu]

Wagonami szły całe skrzynie okularów, zegarki, puderniczki, szczoteczki do zębów - wszystko miało swoją wartość. Utylizowanie spalonych kości na nawóz, tłuszczu na mydło, skóry na wyroby skórzane, włosów na materace - to był już tylko produkt uboczny tego olbrzymiego przedsiębiorstwa państwowego, przynoszącego w ciągu lat nieobliczalne dochody. Ta stała dywidenda płynęła z ludzkiej męczarni i z ludzkiego przerażenia, a także z ludzkiego upodlenia i zbrodni, i stanowiła istotną ekonomiczną rację całej imprezy obozów. Ideologiczny postulat wytracenia ras i narodów służył temu celowi, stanowił jego usprawiedliwienie.
[Dorośli i dzieci w Oświęcimiu]

Tak zamyślona i zrealizowana impreza była dziełem ludzi. Oni byli jej wykonawcami i jej przedmiotem. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Jacyż byli ci ludzie? Przed Komisją Badania Zbrodni Niemieckich przesunął się szereg byłych więźniów obozu, ocalałych od śmierci wbrew wszelkiej nadziei. Byli między nimi ludzie nauki, politycy, lekarze, profesorowie, stanowiący chlubę swoich narodów. Każdy ocalał jeden spośród swoich najbliższych, każdy dowiedział się o śmierci swoich rodziców, swej żony albo dzieci. Ocaleli, wcale na to nie licząc.
[Dorośli i dzieci w Oświęcimiu]


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Profesor Spanner - streszczenie
2  Znaczenie tytułu „Medalionów”
3  Problematyka „Medalionów”Komentarze: Medaliony - cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-16 17:15:05

do Ani" falszywe fakty? a skad ty to wiesz? zylas w tamtych czasach? jakbys nie wiedziala Medaliony sa to prawdziwe historie, Zofia Nalkowska byla w komisji ktora badala ogrom krzywd hitlerowskich, wszystkie te opowiadania sa PRAWDZIWE dlatego tak przerazaja...


2019-04-16 16:20:04

Agnieszko, proszę Cię, czytaj ze zrozumieniem. Ani zapewne chodziło o strony INTERNETOWE i fałszywe/nieprawdziwe rzeczy zamieszczane na nich dotyczące fabuły.


2019-04-11 15:08:44

Nałkowska się myli, mówiąc "ludzie ludziom ..." Używa przestarzałej definicji człowieka, nie ma pojęcia o przemocy strukturalnej, nie ma pojęcia o psychologii społecznej. "Ludzie ludziom" jest pustym frazesem. Człowiek to przede wszystkim istota społeczna, masowa.


2019-03-29 14:02:04

kiedy zaczynałam czytać tę książkę jadlam jabłko... chyba wszyscy domyślają się co nastąpiło później... też interesuję się tym tematem od ponad 10 lat... a mam teraz 19... przeczytajcie "cieniom Treblinki" Ryszarda Czarkowskiego... my mamy trudności z przeczytaniem tych wszystkich ksiązek... pomyślcie o tych którzy to przeżywali...


2019-03-27 22:41:17

czytalam...wogole interesuje mnie ten temat: zaglady calej ludzkosci..bo tak naprawde wszyscy ucierpieli. nalkowska bardzo dobrze to zobrazowala-porazajaco ale dobrze..
Streszczenia książek
Tagi: