Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ach, messer, moja żona, gdybym ją tylko miał, dwadzieścia razy mogłaby zostać wdową! Ale, na szczęście, messer, nie mam żony i, mówiąc szczerze, szczęśliwy jestem, że jej nie mam. Ach, messer, któż by zamienił kawalerską wolność na nieznośne jarzmo!

Co za sens umierać na szpitalnej sali, gdzie słychać tylko jęki i rzężenie śmiertelnie chorych? Czy nie lepiej wydać ucztę za te dwadzieścia siedem tysięcy, a potem zażyć truciznę i przenieść się na tamten świat przy dźwiękach strun, wśród oszołomionych winem pięknych kobiet i wesołych przyjaciół?

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze, a bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację.

Protestuję! - gorąco zawołał Behemot. - Dostojewski jest nieśmiertelny!

Rękopisy nie płoną.

Służące wiedzą wszystko - znacząco wznosząc łapę, zauważył kot. - Jest błędem sądzić, że są ślepe.

Tak, człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy. Najgorsze, że to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie, w tym właśnie sęk!

Trzeba przyznać, że wśród inteligentów także trafiają się wyjątkowo mądrzy ludzie, nie da się temu zaprzeczyć.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Groteska i humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
3  Charakterystyka postaci biblijnych w „Mistrzu i Małgorzacie”Komentarze: cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-05 20:09:54

strona jest wporzadku, brakuje paru ciekawych informacji odnosnie tej ksiazki ale i tak jest duzo tego co powinno byc, tresc przydatna na przypomnienie


2019-01-04 22:24:58

"ten który kocha musi dzielić los tego kogo kocha" moz enie dokladny bo z pamieci, chociaz fragment tyczy sie piłata i jego psa, mozna przeniesc go na ludzi:) "jakze bym smial!!!??? alkohol kobiecie??? czysty spirytus" behemot czestuje po balu Małgorzate wzmacniajacym napojem:) byl swietny cytat o milosierdziu, ze pojawia sie w najmniej oczekiwanym momencie, chusteczka Fridy. No i fragment z gra w szachy:) "historia nas osadzi" i wiele wiele innych:)fajna stronka, cytaty z pamieci bo nie mam ksiazki pod reka


2019-01-02 19:38:03

hmm... rewelacyjna strona... iw spanaile streszczenia... Mistrz i Małgorzata jest w fenomenalny sposob streszczone... Wspaniala powtorka do matury:)


2018-12-31 15:23:52

nie ma najważniejszego cytatu, fakt że pochodzi on również z fausta , ale powinien tu być!"wiec ze kimze w konu jesteś?-jam jest częścią tej siły która wiecznie zła pragnąc-wiecznie czyni dobro" ( po za tym super strona, jedna , która jest przydatna -jak notatki do sprawdzianu!


2018-12-25 14:07:13

"Po cóż iść za tropem tego, co się już skończyło?" :) pod koniec, woland do mistrza gdy ten chce podążać za piłatem bodajże... moim zdaniem bardzo uniwersalny :) Mistrz i Małgorzata to najlepsza lektura jaką czytałam :)
Streszczenia książek
Tagi: