Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czytelnik z czasem odkrywa, że Hesia pod wieloma względami przewyższa jednak Anielę. Przede wszystkim jest od niej dużo mądrzejsza, a także posiada niespotykaną zdolność adaptacji, dzięki której potrafi wyjść z każdej sytuacji. Znając historię rodziny Dulskich trudno mieć nadzieję, że Hesia wybierze lepszą drogę życiową niż jej matka. Nie ulega też wątpliwości, że niemal w każdej dziedzinie przewyższy Anielę, będzie jeszcze bardziej podła, wścibska, zepsuta.

Druga z córek Dulskich – Mela – wydaje się być jedyną pozytywną postacią w utworze. Dziewczyna w niczym nie przypominała swojej matki i siostry. Cechowała ją dobroduszność, chęć niesienia pomocy innym, ale również naiwność i łatwowierność. Ponadto Zapolska, aby jeszcze bardziej podkreślić jej odrębność od pozostałych domowników, obdarzyła ją słabym zdrowiem. Można przypuszczać, że ludzie tak bezczelnych jak Dulscy nie imały się choroby, ponieważ byli oni od nich dużo silniejsi. Inaczej było jednak w przypadku Meli.



Jej postawa i sposób życia jest jawnie krytykowany przez pozostałych mieszkańców, którzy uważają ją za „odmieńca”. Jednak Hanka nie ma wątpliwości, że jedynie Mela zasługuje na szacunek, życzliwość i sympatię. Ciężko sobie wyobrazić, jaki los spotka ją w przyszłości. Z pewnością jednak nie stanie się jednym z „kołtunów”. Sama widziała siebie w habicie, zamkniętą w klasztorze. Ta smutna wizja wydaje się być jedynym rozwiązaniem dla dziewczyny, która tak drastycznie nie pasuje do swojej rodziny.





strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Moralność pani Dulskiej - streszczenie
2  Krytyka mieszczaństwa
3  „Moralność pani Dulskiej” jako dramat naturalistyczny