Jesteś w: klp.pl -> Pan Tadeusz

Koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” jako komentarz do polskiej historii - plan wypracowania
Czas czytania: 1 min.Koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” jako komentarz do polskiej historii - plan wypracowaniaPoleca:

80 % użytkowników, liczba głosów: 350
Wstęp
Jakie były okoliczności, w których Jankiel zagrał swój koncert?

Rozwinięcie
Koncert Jankiela składał się z pięciu motywów muzycznych:
1. Polonez Trzeciego Maja – radosne dźwięki, wywołujące pozytywne uczucia w sercach słuchaczy i przywołujące wspomnienie „lat szczęśliwych”, kiedy to uchwalono Konstytucję 3 Maja. Wyjaśnij, jakie znaczenie miało to wydarzenie w dziejach narodu polskiego i jakie wiązały się z nim nadzieje.


2. złowieszcze dźwięki, wybudzające smutek i trwogę, w których słuchacze rozpoznają zdradziecką nutę i kojarzą ją z Targowicą. Dlaczego melodia niepokoi słuchaczy i przypomina im narodową zdradę?

3. szybkie dźwięki, przypominające marsz, odzwierciedlające nastrój bitwy, płacz dzieci i matek – słuchacze rozpoznają w nim wydarzenie, określane jako Rzeź Pragi, mające miejsce w czasie powstania kościuszkowskiego. Dlaczego melodia ta wzbudziła trwogę w sercach słuchaczy, o czym im przypomniała?

4. brzęczenie cymbałów, pojedyncze dźwięki łączą się w akordy, niczym żołnierze w legiony. Melodia nawiązuje do utworzenia polskich legionów i rozbudzonych nadziei na wyzwolenie ojczyzny.

5. Mazurek Dąbrowskiego – radosne dźwięki pieśni legionów polskich budzą w słuchaczach nadzieję, że ich los się odmieni, a ojczyzna odzyska niepodległość.

Zakończenie
Jaki charakter miał koncert Jankiela? Na czym polegała jego wyjątkowość i jakie uczucia rozbudziła w słuchaczach? Jakie ma znaczenie dla współczesnego odbiorcy?


Następny artykuł


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Dziady - Konrad Wallenrod - Ballady i romanse - Sonety krymskie