Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I.
W mieszkaniu sędziego Romnickiego odbywa się rozmowa o wojnie i wolności z bogatym krawcem i kolekcjonerem dzieł sztuki - Apolinarym Kujawskim. Okazuje się, że adwokat chce sprzedać gościowi zbiór swoich obrazów, między innymi ten z Faunem, ponieważ zmusza go do tego trudna sytuacja finansowa.

Rolę pośrednika w tej transakcji pełni Paweł Kryński. Zdradza Kujawskiemu tożsamość osób, które – podobnie jak Romnicki - chcą pozbyć się obrazów.

W czasie rozmowy sędzia zdradza swoje poglądy na temat Polski. Uważa, że jego ojczyznę czeka wiele trudnych chwil. Nie daje się nabrać na nadzieję wyzwolenia, ponieważ jest na tyle świadomy położenia kraju, iż zdaje sobie sprawy z ułudy takiej wolności:
Nam powinno zawsze o Polskę chodzić, o polskość, o wolność naszą. Żaden tam pokój europejski, koszałki-opałki dla idiotów, ale Polska – mówi Kujawskiemu.

II.

Dziewiętnastoletni Pawełek Kryński jest świeżo upieczonym maturzystą, który świadectwo dojrzałości zdobył na tajnych kompletach.

Chłopak jest zakochany w dwóch kobietach: w osiemnastoletniej Monice – dziewczynie poznanej na tajnym uniwersytecie, którą idealizuje i uważa za przyszłą żonę (potem ona ginie w powstaniu). Drugą wybranką serca Pawełka jest pani Irma Seidenman – trzydziestosześcioletnia wdowa po wybitnym lekarzu i naukowcu mieszkająca obok Kryńskiego, bohaterka prawie wszystkich jego snów odkąd skończył zaledwie trzynaście lat, obiekt jego skrywanych uczuć.

Bohater od dawna przyjaźni się z synem żydowskiego adwokata, Heniem Fichtelbaumem, który w szkole wykazywał matematyczne uzdolnienia. Sympatia chłopców została brutalnie przerwana, gdy w 1940 roku Henio razem z rodziną musiał się przeprowadzić do getta. Chłopiec stracił tam matkę, a po dwóch latach postanowił uciec z wydzielonego obszaru. Po przedostaniu się na aryjską stronę, zjawił się u Pawła. Przyjaciel nie zawiódł uciekiniera i znalazł mu kryjówkę na strychu u starego zegarmistrza Flisowskiego. Henio mieszkał tam przez dwa miesiące, potem zbuntował się przed życiem w zamknięciu i nie wrócił z jakiegoś wyjścia do miasta. Nikt nie wiedział, gdzie przebywał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Początku” w pigułce
2  Cytaty
3  Obraz totalitaryzmu w „Początku”Komentarze: Początek - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: