Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od sędziego Thatchera dowiedział się, że wejście do jaskiń zostało zamknięte. Wtedy przerażony chłopiec wyjaśnił, że w grotach ukrywa się Indianin. Wkrótce w stronę jaskiń wyruszyła grupa ludzi, której przewodził ojciec Becky. Po otwarciu drzwi ujrzeli martwego Mieszańca.

Kilka dni później Tomek i Huck spotkali się w ustronnym miejscu, aby porozmawiać o skarbie. Sawyer wyjawił przyjacielowi, że wie, gdzie Joe ukrył złoto. Po południu udali się na poszukiwania, kierując się znakami, które Tomek zostawił na ścianach tuneli. Dostrzegli namalowany krzyż i zaczęli pod nim kopać.

Po jakimś czasie wydobyli skrzynię i przełożyli monety do worków. Wrócili do miasteczka, ciesząc się, że są bogaci, po czym skierowali się w stronę domu wdowy Douglas, gdzie zamierzali ukryć swój skarb.

Przed domem Walijczyka przystanęli na chwilę, aby odpocząć. Wówczas pojawił się staruszek i poprosił, aby poszli razem z nim do pani Douglas. Chłopcy weszli do salonu, gdzie zastali kilka znajomych osób. Po uroczystej kolacji Walijczyk opowiedział o udziale Hucka w uratowaniu życia wdowy, a kobieta podziękowała Finnowi, oświadczając, że zajmie się jego wychowaniem. Wtedy Tomek oznajmił, że Huck jest bogaty i przyniósł jeden z worków, wysypując jego zawartość na stół.Po tej przygodzie chłopcy stali się sławni i zyskali uznanie dorosłych. Ich opiekunki ulokowały pieniądze w banku. Huck z trudem jednak znosił nowe życie, które dość szybko stało się dla niego udręką. Po trzech tygodniach zniknął bez wieści. Tomek odnalazł przyjaciela i przekonał go, by wrócił do domu wdowy. Obaj ruszyli w stronę miasteczka, rozmawiając o życiu w bandzie, którą zamierzali utworzyć.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”
3  Charakterystyka Tomka Sawyera