Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” można wyróżnić kilka wątków:

1.Wątek przygodowy – jest głównym wątkiem powieści. Narrator opowiada o licznych przygodach małego urwisa, Tomka Sawyera, który nieustannie szuka nowych wrażeń i dzięki swojej roztropności wychodzi cało z każdej opresji. Często też zyskuje podziw dorosłych i zostaje bohaterem.

2.Wątek kryminalny – wiąże się z zabójstwem młodego doktora Robinsona, którego przypadkowymi świadkami byli Tomek Sawyer i Huck Finn. Chłopcy, obawiając się, że morderca lekarza, Indianin Joe, zemści się na nich, jeśli komukolwiek opowiedzą o nocnym zajściu na cmentarzu, poprzysięgają milczenie. Główne podejrzenia padają na Muffa Pottera, który przyznaje się do zbrodni i zostaje zamknięty w więzieniu. Sawyer, dręczony wyrzutami sumienia i świadomością, że niewinny człowiek można zostać skazany na lincz, odwiedza jego adwokata i zostaje przesłuchany jako świadek. Dzięki jego zeznaniom Muff zostaje uniewinniony, lecz Indianin ucieka. Mieszaniec pojawia się później w mieście, przebrany za niemego Hiszpana, planując zemstę na wdowie Douglas. Przypadkowo wraz ze swoim wspólnikiem odnajduje skarb, ukryty w nawiedzonym domu. I ponownie świadkami tego wydarzenia są Tomek i Huck. Chłopcy śledzą mężczyzn, a Huck uniemożliwia im zemstę na kobiecie. Indianin ukrywa się w pobliskich jaskiniach, lecz po tym, jak Tomek i Becky zagubili się w grotach, drzwi, prowadzące do nich, zostają zamknięte. Kilka dni później mieszkańcy St. Petersburga odnajdują zwłoki Indianina, który nie mógł wydostać się z jaskini i zmarł z głodu.

3.Wątek miłosny – wiąże się z uczuciami, które połączyły Tomka Sawyera i Becky Thatcher. Dziewczynka zamieszkała u swojej rodziny i natychmiast wzbudziła zainteresowanie Tomka. Chłopiec dostrzegł ją w ogrodzie i za wszelką cenę starał się zwrócić jej uwagę na siebie. Becky rzuciła w jego stronę bratek, który ukrył na sercu pod kurtką. Kilka dni później panienka pojawiła się w szkole i Tomasz, na pytanie nauczyciela, dlaczego spóźnił się na lekcje, celowo odpowiedział zgodnie z prawdą i za karę musiał usiąść w jednej ławce z Becky. Na przerwie wyznał jej miłość i pocałował ją, oznajmiając, że od tej pory są zaręczeni. Nieostrożnie powiedział, że wcześniej był już zaręczony z Amy, co rozgniewało dziewczynkę. Becky odtrąciła chłopca i przez jakiś czas nie chciała przyjąć jego przeprosin. Po ucieczce Tomka z domu, żałowała, że potraktowała go tak ostro, lecz chłopiec postanowił uwolnić się od miłości do niej i przestał zwracać na nią uwagę. Sytuacja między nimi poprawiła się, kiedy urwis wziął na siebie winę za zniszczoną książką, którą podarła Becky. Od tej pory stali się nierozłączni.

4.Losy Hucka Finna – wątek ten wiąże się z postacią drugoplanową. Huck Finn jest synem miejscowego pijaka, który nie dba o niego. Chłopiec wiedzie życie włóczęgi, nie chodzi do szkoły, czym wzbudza zazdrość swoich rówieśników. Jest nieodłącznym kompanem Tomka Sawyera i chętnie uczestniczy w jego pomysłach. Pewnej nocy Huck udaremnia zemstę Indianina na wdowie Douglas, a kobieta postanawia przygarnąć go pod swój dach i zająć się jego wychowaniem. chłopiec szybko jednak jest zmęczony chodzeniem w porządnym ubraniu i troską pani Douglas. Pewnego dnia znika bez wieści. Odnajduje go Tomek, który przekonuje przyjaciela do powrotu do domu wdowy.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Przygody Tomka Sawyera - plan wydarzeń
3  Przygody Tomka Sawyera - cytaty