Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” można wyróżnić kilka wątków:

1.Wątek przygodowy – jest głównym wątkiem powieści. Narrator opowiada o licznych przygodach małego urwisa, Tomka Sawyera, który nieustannie szuka nowych wrażeń i dzięki swojej roztropności wychodzi cało z każdej opresji. Często też zyskuje podziw dorosłych i zostaje bohaterem.

2.Wątek kryminalny – wiąże się z zabójstwem młodego doktora Robinsona, którego przypadkowymi świadkami byli Tomek Sawyer i Huck Finn. Chłopcy, obawiając się, że morderca lekarza, Indianin Joe, zemści się na nich, jeśli komukolwiek opowiedzą o nocnym zajściu na cmentarzu, poprzysięgają milczenie. Główne podejrzenia padają na Muffa Pottera, który przyznaje się do zbrodni i zostaje zamknięty w więzieniu. Sawyer, dręczony wyrzutami sumienia i świadomością, że niewinny człowiek można zostać skazany na lincz, odwiedza jego adwokata i zostaje przesłuchany jako świadek. Dzięki jego zeznaniom Muff zostaje uniewinniony, lecz Indianin ucieka. Mieszaniec pojawia się później w mieście, przebrany za niemego Hiszpana, planując zemstę na wdowie Douglas. Przypadkowo wraz ze swoim wspólnikiem odnajduje skarb, ukryty w nawiedzonym domu. I ponownie świadkami tego wydarzenia są Tomek i Huck. Chłopcy śledzą mężczyzn, a Huck uniemożliwia im zemstę na kobiecie. Indianin ukrywa się w pobliskich jaskiniach, lecz po tym, jak Tomek i Becky zagubili się w grotach, drzwi, prowadzące do nich, zostają zamknięte. Kilka dni później mieszkańcy St. Petersburga odnajdują zwłoki Indianina, który nie mógł wydostać się z jaskini i zmarł z głodu.

3.Wątek miłosny – wiąże się z uczuciami, które połączyły Tomka Sawyera i Becky Thatcher. Dziewczynka zamieszkała u swojej rodziny i natychmiast wzbudziła zainteresowanie Tomka. Chłopiec dostrzegł ją w ogrodzie i za wszelką cenę starał się zwrócić jej uwagę na siebie. Becky rzuciła w jego stronę bratek, który ukrył na sercu pod kurtką. Kilka dni później panienka pojawiła się w szkole i Tomasz, na pytanie nauczyciela, dlaczego spóźnił się na lekcje, celowo odpowiedział zgodnie z prawdą i za karę musiał usiąść w jednej ławce z Becky. Na przerwie wyznał jej miłość i pocałował ją, oznajmiając, że od tej pory są zaręczeni. Nieostrożnie powiedział, że wcześniej był już zaręczony z Amy, co rozgniewało dziewczynkę. Becky odtrąciła chłopca i przez jakiś czas nie chciała przyjąć jego przeprosin. Po ucieczce Tomka z domu, żałowała, że potraktowała go tak ostro, lecz chłopiec postanowił uwolnić się od miłości do niej i przestał zwracać na nią uwagę. Sytuacja między nimi poprawiła się, kiedy urwis wziął na siebie winę za zniszczoną książką, którą podarła Becky. Od tej pory stali się nierozłączni.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Przygody Tomka Sawyera - plan wydarzeń
3  Przygody Tomka Sawyera - cytaty