Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Rodzina z pewnością zajmuje ważne miejsce w Twoim życiu. Większości ludzi kojarzy się z miłością, bezpieczeństwem i ciepłem, jednak literatura dobitnie pokazuje, że rodzina nie zawsze zapewnia szczęście. Taki obraz relacji rodzinnych stworzył Molier w swojej komedii „Skąpiec”.

- Rodzinę w „Skąpcu” tworzył wdowiec Harpagon oraz jego dwoje dzieci Eliza i Kleant.
- Harpagon był tak skąpym człowiekiem, że oszczędzał nie tylko na jedzeniu i ubraniach, ale także na przyszłości swoich dzieci. Większą rozpacz czuł po stracie szkatułki niż na skutek cierpienia swoich potomków.
- Z uwagi na koszty chciał wydać córkę za Anzelma, który nie zażądał posagu. Zrozpaczona dziewczyna była gotowa wyjść za obcego człowieka, by móc uwolnić się spod wpływu ojca.
- Z kolei Kleant marzył o wystawnym życiu, a ponieważ ojciec nie chciał mu dawać pieniędzy, zaczął grać w karty i zaciągać długi.
- To właśnie kult pieniądza ukształtował charakter Harpagona i jego dzieci.
- Rodzina w komedii Moliera dotyczy jedynie pokrewieństwa między bohaterami. W rodzinie Harpagona nie było miłości i szacunku, ponieważ ojciec postrzegał swoje dzieci jako intruzów i myślał wyłącznie o pomnażaniu majątku. Z kolei Eliza i Kleant nienawidzili swojego ojca i myśleli nawet o jego śmierci jako o wybawieniu swoich trosk.

„Zemsta” Aleksander Fredro – autor doskonale ukazał pod maską komedii skomplikowane relacje w rodzinach Cześnika i Rejenta. Klara i Wacław musieli ukrywać łączące ich uczucie przed skonfliktowanymi opiekunami i dopiero na skutek podstępu udało im się wziąć ślub;
  Dowiedz się więcej