Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Na lekcjach historii uczysz się o wybitnych władcach czy dowódcach, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. Musisz jednak pamiętać, że w walkach o wolność Polski zginęło także wielu anonimowych bohaterów, którym Eliza Orzeszkowa złożyła hołd w utworze „Gloria victis”.

- Opowiadanie opisuje losy uczestników powstania styczniowego.
- Autorka szczególną uwagę poświęciła Marysiowi Tarłowskiego.
- Bohater był wrażliwym chłopcem, ale bez wahania zdecydował się walczyć dla ojczyzny.
- Niestety na skutek przewagi wroga, powstańcy ponieśli druzgoczącą klęskę.
- Po kilku latach na miejsce walk przybyła siostra Marysia, która umieściła na zbiorowej mogile krzyżyk upamiętniający anonimowych bohaterów.
- Wiatr, który odwiedził las, gdzie rozegrały się te wydarzenia, zaczął nieść po świecie hasło „Gloria victis” (chwała zwyciężonym), by zachować pamięć o poległych.
- Eliza Orzeszkowa chciała swoim opowiadaniem zwrócić uwagę, że w walkach o wolność giną nie tylko dowódcy, ale także młodzi ludzie zmuszeni porzucić swoje życie na rzecz walki.

„Ludzie, którzy szli” Tadeusz Borowski - w opowiadaniu autor zwraca uwagę na to, że śmierć tysięcy ludzi prowadzonych na śmierć była dla mieszkańców obozów koncentracyjnych codziennością i nikt nie rozpamiętywał ich śmierci.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej